OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Zapytaj eksperta :-)
Autor Wiadomość
Piotr Cękiel

Wysłany: 2009-05-19, 07:09   

"Ewolucję świadomości" udało mi się kupić i przeczytałem, natomiast "umysły zwierząt" Griffina nie mogę namierzyć w sieci.
To jakieś starsze wydanie?
Może nakład już się wyczerpał?

Jednak McPhail nie pisał o tym o czego chcę się dowiedzieć.

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2009-05-19, 08:50   

Tutaj chyba się da kupić.
I na Allegro

Piotr Cękiel

Wysłany: 2009-05-19, 13:43   

Dziękuję :)
Na Allegro już sprzedana- za późno się zorientowałem.
Ważne że już wiem "z czym to się je".

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2009-05-19, 13:54   

Przepraszam, ale musiałem ją mieć (z Allegro to ja).
Jednak dałem kilkugodzinną szansę zakupu. ::))

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2009-05-19, 20:49   

Służę "Umysłami..." po angielsku. Nb. przyzwyczaiłem się już, że większość rzeczy jest tylko po ang. i często nawet nie sprawdzam. Choć przyznam się, że tę pozycję sam przejrzałem tylko pobieżnie.

Piotr Cękiel

Wysłany: 2009-05-20, 08:16   

Dziękuję za propozycję, ale po "Umysły ..." po angielsku- to nie na mój umysł :D
Po polsku, ewentualnie po rosyjsku- tak :)

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2009-05-24, 20:11   koncepcja rozszerzonego umysłu ?

Gdzie mogę coś znaleźć o koncepcji rozszerzonego umysłu (np. wg Andy'ego Clarcka i Davida Chalmersa).
Po polsku pewnie nic nie będzie ?
Może rozdzialik w jakimś kognitywistycznym podręczniku ?

Artur Pilaciński

Wysłany: 2009-05-24, 22:09   

@ "po polsku": ze strony Marcina Miłkowskiego:

Andy Clark, David Chalmers, Umysł rozszerzony, w: Marcin Miłkowski, Robert Poczobut (red.), Analityczna metafizyka umysłu. Najnowsze kontrowersje, Wydawnictwo IFiS PAN, Warszawa 2008, s. 342-357.

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2009-05-25, 18:18   

Dzięki

Artur Pilaciński

Wysłany: 2009-05-25, 19:45   

Cena trochę mało zachwycająca, ale myślę że M.M. bez oporów prześle artykuł w .pdfie :-)

Piotr Cękiel

Wysłany: 2009-05-26, 08:24   

Tu jest za 50 zł (bez kosztów wysyłki): http://www.ifispan.waw.pl...afizyka_umyslu/

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2009-06-05, 08:51   

Wiem, że to nie najwłaściwsze forum, ale różni ludzie z branży tu trafiają, więc zapytam:
Czy ktoś z Was ma doświadczenia / obserwacje, albo pracował / pracuje, nad dokumentacją medyczną w formie elektronicznej (najlepiej z podpisem elektronicznym) ?
Aktualnie to jest mój najgorętszy temat i chętnie z kimś o tym podyskutuję.

Artur Pilaciński

Wysłany: 2009-06-08, 21:35   

Umm... No ja mam kontakt z systemami pracującymi w standardzie DICOM (format zapisu i przesyłania obrazów medycznych, np. z MR). Nie wiem, czy to jakoś pomoże?

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2009-06-08, 22:12   

Właściwie to bardziej mnie w pytaniu interesowały sprawy związane z serwerem baz danych, XML, podpisem elektronicznym versus dokumenty drukowane i podpisywane tradycyjne i jak to się sprawdza w praktyce.
Jednak mam w planie podłączenie do sieci z kartotekami medycznymi obrazów w standardzie DICOM. Wiem, że są darmowe serwery DICOM, ale jeszcze ich nie ugryzłem.
W pierwszej kolejności chciałbym podpiąć aparat USG (4D) do takiej sieci bo ma możliwość współpracy.

Artur Pilaciński

Wysłany: 2009-06-08, 22:23   

Obawiam się, że większość kwestii, które poruszyłeś przekracza moją wiedzę o DICOMie :-) Na PW prześlę Ci email do znajomego, który może Cię pokierować dalej.
Ostatnio zmieniony przez Artur Pilaciński 2009-06-08, 22:25, w całości zmieniany 1 raz  

Maciej Manna

Wysłany: 2009-06-09, 19:00   

Małe pytanko z pogranicza kognitywistyki i filozofii umysłu:

Jak w świetle cognitive sciences wygląda teza jakoby wszystkie operacje umysłowe były sprowadzalne do analizy relacji dwuczłonowych (dwu-argumentowych)? (Tzn. na przykład, że umysł ludzki nie jest w stanie "jednym swoim aktem" pojąć/zrozumieć/wykorzystać w procesie myślenia relacji trójargumentowej (i więcej), ale zawsze - choć może być to poza świadomością - bazowo operuje na relacjach diadycznych)

Wydaje się to zdroworozsądkowo i mwtodologicznie uzasadniona teza (np. por. binarny charakter procesów komputerowych i - jak mniemam - analogiczna struktura i fizjologia ludzkiego układu nerwowego).

Bardzo proszę o ewentualne naświetlenie tematu i - co dla mnie wazniejsze - wskazanie odpowiedniej do zagadnienia literatury (najlepiej anglojęzycznej).

Z góry dziękuję...

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2009-06-15, 22:36   

Próbowałem zabrać się za odpowiedź, ale szczerze przyznam, że jakoś nie do końca 'chwytam' pytanie (może ma więcej, niż 2 argumenty ;) ). Wydaje mi się, że problemem może tu być wielość poziomów opisu. Jak miałyby wyglądać - i na jakim poziomie - te argumenty?

Pozdrawiam

Maciej Manna

Wysłany: 2009-06-16, 10:01   

Wiem, że niezle namieszałem, więc najlepiej wyjaśnie na przykładzie:

Bierzemy dowolna relację 3-argumentową (w sensie logicznym), np: "A leży między B i C" lub "A przekazuje O do B". Pytanie jest nastepujące: Czy człowiek jest w stanie poznać/zrozumieć taką relację jednocześnie, czy musi rozbić ją (choćby podświadomie) na relacje dwuargumentowe i dopiero na ich podstawie wyprowadzić znaczenie całości wyrażenia (jak w przypadku algorytmów komputerowych), co już jest procesem zlożonym?
[Np (w przypadku) najpierw określa relację między A i B, a NASTEPNIE uwzględnia C*, aby móc okreslic ostateczną wartość logiczna tego wyrażenia]

Z góry dzięki za zainteresowanie problemem, mam nadzieję, że już jaśniej sie wyraziłem (nie mam doświadczenia w kognitywistyce i mogę dalej mieszać poziom logiczny, epistemologiczny, neurofizjilogiczny i algorytmiczny, ale licze na wyrozumiałość)

* - moim zdaniem może stać sie to w dwojaki sposób: (1) przez uwzględnienie S(A,C) i T(B,C), co jednak nie rozwiązuje problemu do końca; albo (2) przez następującą czasowo relację 2-go poziomu złożoności R'(R(A,B),C). <- to nie jest tu istotne, a jest namieszane dodatkowo, więc można nie zwracac uwagi ta tą dygresję

Mariusz Daszyński

Wysłany: 2009-06-20, 22:32   

Witam Państwa bardzo serdecznie,
Chciałbym zadać kilka pytań:
1. Zacznę od tego, że kiedyś na studiach podczas zajęć z elektroniki pewien wykładowca przedstawił teorię o tym, że ludzie używają do obliczeń liczb dzięsiętnych ponieważ wykształciło się u nich 10 palców (gdyby ich było tylko 2, to byśmy liczyli w systemie dwójkowym jak komputery). Pytanie czy znacie jeszcze jakieś ciekawostki tego typu i gdzie można o takich przeczytać w j.polskim ?
2. Czy czytał ktoś może książkę Massimo Piattelli- Palmariniego "Inevitable Illusions:How Mistakes of Reason Rule Our Lives" lub "Cognitive Illusions" Rudiger Pohla i mógłby przytoczyć kilka przykładów związanych z tym jak umysł wprowadza nas w błąd? Interesują mnie ponad to wszelakie iluzje kognitywne, ale nie "wizualne" jak sześcian Neckera, tylko takie jak np. "paradoks więźnia".
3. Czy wie ktoś gdzie można dostać 100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu?Przyznam, że od jakiegoś czasu poluję na tę książkę ale jak narazie nigdzie nie jest dostępna.

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2009-06-21, 01:23   

Co do relacji i argumentów:

W "A przekazuje O do B", itd. mamy semantykę, tj. A, O i B są nazwami lub symbolami quasi-językowymi odnoszącymi się do obiektów w świecie. To zupełnie inny poziom, niż np. 'binarne' działanie neuronów. Aktywacja pojedynczego neuronu, czy cyfra w kodzie komputerowym sama w sobie nie jest znacząca (w sensie: nie reprezentuje niczego w świecie zewnętrznym), ale "A" w relacjach opisywanych przez logikę - już tak.

Czy ludzie rozbijają relacje wieloargumentowe na dwuargumentowe?
Świadomie na pewno nie, co wiemy z introspekcji - tj. 'przyglądając się własnemu myśleniu' czujemy, że takie relacje 'ogarniamy' automatycznie, bez potrzeby świadomego rozbioru krok po kroku.
Czy 'rozbijanie' zachodzi na poziomie obliczeniowym to oczywiście inna sprawa, bo tam nie mamy świadomego dostępu. Kłopot jest raczej taki jak to sprawdzić?

I dalej:

1. Brzmi to bardzo sensownie, ale tak do końca chyba nie da się tej ciekawostki zweryfikować.

2. Dwa popularnonaukowe tropy po polsku:
"Mgnienie" (Blink) Malcolma Gladwella,
"Zawsze masz szansę..." Kaplanów o prawdopodobieństwie, w tym myśleniu probabilistycznym i w jaki sposób najczęściej nas ono zawodzi;

...i jeden po angielsku:
List of cognitive biases

3. Rzeczywiście dziwna sprawa, że nie ma tego w księgarniach, bo to rewelacyjna i chyba nieźle schodząca książka - i byłaby idealna w ww. kontekście.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2009-06-21, 01:32, w całości zmieniany 1 raz  

janusz kamiński

Wysłany: 2009-07-10, 17:08   

Witam,

jako, że mamy na forum profesjonalnych lingwistów pozwolę sobie na takie pytanie:

Czy prowadzi się w Polsce badania socjolingwistyczne? Jeśli tak, to czy można by w przybliżeniu określić ile słów liczyłby taki polski basic? To znaczy ile słów potrzeba, żeby być całkowicie zrozumianym powiedzmy przez 98% społeczeństwa (wykluczając oczywiście dzieci i ludzi ułomnych)?

Pozdrawiam

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2009-07-10, 19:30   

A od kiedy to jest interesujące ? ::))

janusz kamiński

Wysłany: 2009-07-10, 19:51   

To co piszesz to kompletnie coś innego. To opracowany przez językoznawców słownik 1200 wyrazów niezbędnych do komunikacji.
Ja się pytam, ile słów rozumie przeciętny Polak, jak się do niego mówi, np. z telewizora.
Chodzi o badania statystyczne a nie twórcze.
\
Pozdrowienia

ps. a ważne jest dla kognitywistyki i to bardzo. Lecz raczej nie w zakresie jednostki tylko zbiorowości.

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2009-07-11, 19:42   

Badania socjolingwistyczne oczywiście prowadzi się w Polsce, bo czemu miałoby się nie prowadzić? Z tym, że to, o co pytasz, to raczej nie byłaby typowa socjolingwistyka. Mówię raczej - bo w sumie z pytania nie wynika jasno, czy ma chodzić o zakres minimalny, czy maksymalny.

Pozdrawiam

janusz kamiński

Wysłany: 2009-07-12, 06:09   

Pytam, bo nie mam o tym zielonego pojęcia ;) . A chodzi o zakres minimalny. Natrafiłem na takie pojęcia jak: basic, basic basic, simple basic, czyli absolutne minima pozwalające na komunikację w danym języku. Np. dla francuskiego basic basic to około 900 słów. Ale jakich słów - nie mam pojęcia.
To wydaje mi się interesujące w sensie kognitywistycznym, bo ciekawy jestem czy nasza umysłowa struktura języka ma budowę hierarchiczną, co wydaje mi się wielce prawdopodobne.

Pozdrawiam

Tomasz Drozdowski

Wysłany: 2009-11-10, 00:01   

Witam.
Jestem obecnie studentem Politechniki na kierunku Inżynieria Biomedyczna. Mózg jako taki interesuje mnie od dawna, jakkolwiek do tej pory było to raczej popularnonaukowe zainteresowanie.
Korzystając z przypadku jakim było znalezienie tego forum pomyślałem, że spytam was o drobne nakierowanie na dobry tor. Z racji na pewną ilość wolnego czasu chciałem troszkę sie dokształcić. Mam sporo elektroniki i programowania, więc prędzej czy później nabiorę wprawy. Chciałbym natomiast was poprosić o pomoc w doborze książków traktujących o łebie naszym.
Z założenia chciałbym poznać na tyle na ile dam rade zasadę działania mózgu i może w niedalekiej przyszłości spróbować zaprojektować jakieś porządne AI. Z tego co wyczytałem na wiki powinienem liznąć kognitywistyki. Bylibyście tak mili, aby mnie troszkę nakierować?
Pozdrawiam,
Tomek

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2009-11-11, 23:49   

Witam,

ciężko jest doradzić coś konkretnego, ponieważ nie ma jednego "dobrego toru" wiodącego do kognitywistyki.

Na zasadzie "przez rozrywkę do wiedzy" spróbowałbym na Twoim miejscu zacząć od "100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu" Tom Stafford, Matt Webb wyd Helion (tyt. oryginału "Mind Hacks"). Przyjemne, ciekawe i zawierające odsyłacze do literatury głębiej traktującej o poruszanych zagadnieniach. Ma tę zaletę, że daje dość szeroki przegląd - można potem wybrać jakąś działkę i ... szukać dalej. Niestety nie wiem, jaki jest program inżynierii biomedycznej ale coś nowego powinieneś chyba w tej książce znaleźć ;-)

Pozdrawiam

Pawel B
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-14, 23:21   

^^Tomku, czy interesuje Cie lizniecie kognitywistyki od strony informatycznej czy moze bardziej psychologicznej?

Czy ktos z forumowiczow bylby w stanie wyjasnic mi na czym polega ta iluzja?
Ostatnio zmieniony przez Pawel B 2010-01-15, 00:02, w całości zmieniany 1 raz  

Ania Pacholak

Wysłany: 2010-03-04, 18:38   

Witam!
jestem psychologiem sportu zajmującym się głównie sportami walki. od dłuższego czasu poszukuję odpowiedzi na pytanie, jak uczyć się ruchu lub sekwencji ruchów tak, by ich wykonanie było skuteczne w zmieniających się warunkach walki z różnymi przeciwnikami. chodzi mi głównie o judo i wykonanie rzutu zakończonego ipponem.
prześledziłam literaturę, nazwałabym ją - folkową, zawierającą biografie twórców systemów walk i ich wskazówki, ale ta pełna jest raczej mitów i legend, jak to przeciwnicy fruwali na dwanaście metrów.
posiadam książkę Marca Jeanneroda "Motor Cognition" i bardzo mocno związana jestem z Neurolingwistycznym Programowaniem. Jednak same treningi ideomotoryczne nie do końca są odpowiedzią na interesujące mnie kwestie. Bliżej mi już do Feldenkraisa.
I jeszcze jedna kwestia - mind reading, a raczej body reading. Interesuje mnie, w jaki sposób odczytać reakcje przeciwnika i uprzedzić atak. Zmysł wzroku raczej wykluczam, to musi być związane z czuciem mięśniowo-stawowym.
Będę bardzo wdzięczna, jeśli ktokolwiek ma jakiś pomysł, w jakiej literaturze szukać odpowiedzi.
Pozdrawiam serdecznie,
Ania Pacholak

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2010-03-04, 20:09   

Witam,

jedyne, co mi teraz przychodzi do głowy, to coś ze skrzyżowania medycyny i sportu,
patrzyłaś na tego typu rzeczy? Akurat w tej pozycji cały (8) rozdział jest o motorycznym uczeniu się.

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu