OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Zapytaj eksperta :-)
Autor Wiadomość
Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2006-11-16, 13:01   Zapytaj eksperta :-)

Witam,

jednym z zadań naszej strony głównej kognitywistyka.net i Forum jest popularyzacja kognitywistyki.
Wszystkich tych, którzy potrzebują pomocy osób "głębiej siedzących" w tematach kognitywistycznych, chcą postawić jakieś nurtujące ich pytanie, zapraszam właśnie tutaj.

Nie możemy obiecać, że odpowiedź nastąpi natychmiast - może się zdarzyć, że satysfakcjonującej odpowiedzi nie będzie w ogóle - bo akurat nikt z pozostałych Forumowiczów nie będzie jej znał - ale - czemu nie spróbować :-)

Jedna tylko prośba - przed postawieniem pytania sprawdzajcie proszę, czy odpowiedź nie jest łatwa do znalezienia, np. na naszej stronie głównej, czy w innym wątku Forum.

Jeśli wokół jakiegoś pytania rozwinie się interesująca dyskusja będziemy tworzyć dla niej osobne wątki.

Pozdrawiam

marcin widerski

Wysłany: 2006-12-15, 08:17   pytania walenia

poruszam ten problem ponieważ zaciekawiło mnie pare wypowiedzi na starym forum a nie zostały one rozwinięte.
1. marek k. napisał, że: "Umysł nie ma takiej samej natury jak np. rower - nie jest rzeczą tylko funkcją. Biorąc pod uwagę definicję z kręgu nauk o mózgu można by stwierdzić, że umysł jest funkcją mózgu."
moje pytanie: /w sensie matematycznym/ jakie własności ma ta funkcja? co i czemu ona przyporządkowuje?
/w sensie biologicznym/ czy funkcją mózgu jest myślenie czy umysł? czym jest jedno a czym drugie? czy to to samo? jeśli umysł jest funkcją to czy możemy mówić o jego naturze? i czym ona zatem jest?
2. sławomir wacewicz napisał: "nauki kognitywne takie jak psychologia poznawcza, czy językoznawstwo kognitywne, odkrywają wiele mechanizmów umysłowych"
moje pytanie: co to za mechanizmy?
pozwolę sobie również na wypowiedź dotyczącą wątpliwości dominikadano dotyczących tytułu forum - "wortal wiedzy o umyśle": ponieważ obecnie na forum jest więcej osób, które nie wiedzą czym jest umysł od tych, które wiedzą jest to wortal poglądów o umyśle. jeśli proporcje się zmienią będzie to wortal wiedzy o umyśle. stosując teorię nie-powstawania i nie-trwania czyli zmiany, wymiana poglądów pozwoli zgromadzić wiedzę więc wortal wiedzy jest wortalem poglądów. głos taki jest potrzebny jednak by zaznaczyć stan "obecny" wiedzy.

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2006-12-24, 02:48   

Witam,

pytania są ciekawe, ale chyba każdy z nas oglądał się na drugiego i jakoś tak wyszło, że nam wszystkim umknęły :) . Postaram się nakreślić tu szkic odpowiedzi, może ktoś się dołączy.

1. Funkcję należy rozumieć potocznie. Sens matematyczny pojęcia "funkcja" raczej tu nie pasuje. Stronka Wikipedii, a to przecież tylko marny podzbiór wszystkich zastosowań tego terminu, ilustruje jego wieloznaczność. Porównanie użyte przez Marka obrazuje pierwszeństwo tego, co umysł robi, nad tym, czym miałby (niezależnie od swej funkcji) być.

2. Chociażby proste zjawisko prymowania (torowania). Wiemy, że pewne bodźce aktywują w nas rozbudowane skojarzenia, choć nie jesteśmy ich świadomi. Np. słowo "kolumna" aktywuje w nas skojarzenia z kolumną dorycką, ale i głośnikiem, czy kolumną wojska, co można zbadać np. czasem decyzji, czy "głośnik" lub "wojsko" to słowa (decyzja będzie o ułamek sekundy szybsza, niż dla niezwiązanych słow podobnej długości i częstości występowania w języku).

3. Tu wchodzimy w kwestie terminologiczne. Np. punkt 1 - <czym jest "umysł"> - zakłada 'reifikację' umysłu (skoro jest słowo, to odpowiada mu jakiś konkrenty byt) oraz mozliwośc zdefiniowania. "Wiedzę" można rozumieć na wiele sposbów, w tym te bardziej filozoficzne (zbiór prawdziwych przekonań) i te niefilozoficzne ("wiedza" procedurana).
Nie kwestionuję ważności ustaleń terminologicznych i nawet lubię te zagadnienia jako analityk z przekonania, ale pamiętajmy, że "krew i ciało" kognitywistyki to jednak badania stricte empirycznych.

Pozdrawiam

Maria Borkowska

Wysłany: 2006-12-24, 08:56   Re: pytania walenia

marcin widerski napisał/a:

/w sensie biologicznym/

to już nie w sensie biologicznym, a raczej psychologicznym

Cytat:
czy funkcją mózgu jest myślenie czy umysł?czym jest jedno a czym drugie?

definicja jakoby umysł byl funkcją, czy czynnością mózgu jest niedokładna (moim zdaniem.) jeśli przez mózg rozumiemy cale mózgowie (a tak się przeważnie to przedstawia na tych ślicznych, kolorowych obrazkach) to znajdzie się tam wiele części, których (nazwijmy to) funkcja ma w ogólnym rozumieniu niewiele wspólnego z umysłem. chociażby móżdżek czy przysadka mózgowa. ja zazwyczaj w pracach defniniowalam umysł jako zbiór fenomenów mentalnych, w tym fenomenów świadomych i nieświadomych (także niedokladna definicja: brak genus proximum i differentia specifica). teraz to doprecyzuję. fenomeny mentalne rozumiem tak jak scharakteryzowal je brentano w "psychologii z empirycznego punktu widzenia" Do wymienionych przez niego własności należą: posiadanie przedstawienia, brak rozciągłości przestrzennej, bycie przedmiotem spostrzeżenia wewnętrznego, bezpośrednią oczywistość, jawienie się jako jedność oraz intencjonalność. (to w barbarzyńskim skrócie, jeśli ktoś sobie życzy, mogę rozwinąć) procesy świadome w moim rozumieniu odpowiadają jak sądzę temu, co Marcin nazwal myśleniem- aktywność mentalna możliwa do poddania refleksji. procesy nieświadome to procesy starsze ewolucyjnie, np stany zbliżone to markera somatycznego (vide damasio, ale to każdy zna)

Cytat:
jeśli umysł jest funkcją to czy możemy mówić o jego naturze? i czym ona zatem jest?

Marcinie zwrócileś uwagę na jedną ważną rzecz. slowo "funkcja" ma już swoje znaczenie w matematyce. nie wiem czy wskazane jest używanie go w kognitywistyce w znaczeniu potocznym.

hm mialam poprosić administratorów o wydzielenie osobnego wątku na powyższe rozważania, ale jak tam dalej pójdzie to wszyscy czytelnicy forum pomyślą, że my tu nic nie robimy tylko siedzimy i definiujemy.
Ostatnio zmieniony przez Maria Borkowska 2006-12-24, 08:59, w całości zmieniany 2 razy  

marcin widerski

Wysłany: 2007-01-26, 08:59   

witam... i kolejne pytanie:
co to jest umysł?
pytam Was, bo dobrze mi się Was czyta.
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez marcin widerski 2007-01-26, 08:59, w całości zmieniany 1 raz  

stictonetta
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-05, 18:47   

Witam
Jako absolutny laik w dziedzinie kognitywistyki, jednak nie ignorant i osoba chetna poszerzac horyzonty zainteresowan, podjelam sie napisania pracy na temat "Kognitywistyka a komputery". Bardzo prosze o rady i wskazowki, co nalezy w takiej pracy ujac, jakie kwestie poruszyc. Tak bym mogla zadanie wypelnic nalezycie, noglebnie badajac temat :D

Marek_Pietraszczyk

Wysłany: 2007-02-05, 19:44   

Witam.

Mimo, że ja nie zajmuję się profesjonalnie kognitywistyką, spróbuję się w jakiś sposób, krótko, odnieść do pytań stictonett` y (?) i Marcina.

Marcin pytał co to jest umysł. Najprostsza definicja jest taka, że umysł jest wszystkim tym co robi mózg. Z pewnymi wyjątkami: np. metabolizm tłuszczów, czy wydzielanie ciepła. (por. Pinker S, Jak działa Umysł, W-wa 2002, s. 34)

Ujęcie to, jak mniemam, ma swoje filozoficzne podstawy w stanowisku materializmu, które jest zasadniczo różne dualizmu.

Pojęciem umysłu obejmuje się aspekt poznawczy: odbieranie bodźców, różne formy myślenia; gromadzenia i odtwarzania informacji, aspekt „wolicjonalny”, a także funkcje wykonawcze, które wiążą się z działaniem w środowisku. (dodałbym jeszcze emocjonalny_)

Kognitywistyka zdaje się obecnie definiować działanie umysłu funkcją, której szczególna cechą jest przetwarzanie informacji, czyli komputacja.

Co do pytania stictonett` y (wcześniej tylko jedna uwaga – na forum mamy zwyczaj logowania się z imienia i nazwiska, większość forumowiczów uważa, że wpływa to korzystnie na poziom forum i czyni go mniej antropomorficznym. Login można łatwo zmienić, a jeśli będą kłopoty proszę się skontaktować z administratorem) Wydaje się, że nie jest najmądrzej radzić komuś, jak i o czym dokładnie ma napisać swoją pracę. Przeważnie autor sam „ma przeczucie i wzrastającą wiedzę”. Na seminariach można zacząć od przeglądania literatury przedmiotu. To zwykle okazuje się pomocne. Jeśli pojawi się jakieś konkretne pytanie, to może forumowicze chętniej pomogą. Na razie temat wydaje się zbyt ogólny i wygląda raczej na jakąś pracę przeglądową, a więc nie eksperymentalną. Oczywiście, truizmem jest też twierdzenie, że nie ma za bardzo sensu powielać tego co zostało wiele razy napisane. Dobrze też byłoby mieć na względzie kierunek jaki się studiuje (i specjalizację !) bo inaczej będzie pisał o komputerach informatyk a inaczej socjolog. Moja odpowiedź była bardzo ogólna, tak jak ogólne było pytanie.

Pozdrawiam.

[ Dodano: 2007-02-28, 09:44 ]
- mam takie pytanie do eksperta :) - ma ktoś może dostęp do dsm IV ? Pytam ponieważ wielu ludzi się odwołuje do niego, ale okazuje się, że w Polsce mało kto widział to na własne oczy. Chodzi mi o kryteria diagnostyczne upośledzenia umysłowego (mental retardation). Mam je oczywiście już w pracy, ale potrzebuję wiedzieć skąd je mam :D to znaczy znać nr strony na której ta definicja się znajduje. Nie umiem dostać tego podręcznika. Sprawdzałem i wiem, że jest w bibliotece narodowej w Warszawie (i zdaje się w bibliotece UW). Jeśli ktoś zna odpowiedż, lub ma dsm IV w domu :) to proszę o kontakt.
Ostatnio zmieniony przez Marek_Pietraszczyk 2007-02-28, 09:44, w całości zmieniany 3 razy  

Tomasz Komendziński

Wysłany: 2007-03-01, 12:22   

Witam,

Rozumiem Marku, że to Twoje pytanie. Ja mam poprawione czwarte wydanie DSM-IV-RT z 2000 roku. Cały opis znajduje się między stronami 41-49, zaś informacja o kryteriach na stronie 49. Poniżej wlepiłem skanowany fragment (cytat).

"Diagnostic criteria for Mental Retardation
A. Significantly subaverage intellectual functioning: an IQ of approximately 70 or below
on an individually administered IQ test (for infantsf a clinical judgment of significant¬
ly subaverage intellectual f unctioning).
B. Concurrent deficits or impairments in present adaptive functioning (i.e.f the person's
effectiveness in meeting the standards expected for his or her agę by his or her cul-
tural group) in at least two of the following areas: communication, self-care, home
living, social/interpersonal skillsf use of community resources, sełf-directionf func-
tional academic skillsf workf leisuref health, and safety.
C. The onset is before agę 18 years.

[...] based on degree of severity reflecting level of intellectual impairment:
317 Mild Mental Retardation: IQ level 50-55 to approximately 70
318.0 Moderate Mental Retardation: IQ l e vel 35-40 to 50-55
318.1 Severe Mental Retardation: IQ level 20-25 to 35-40
318.2 Profound Mental Retardation: IQ level below 20 or 25
319 Mental Retardation, Severity Unspecif ied: when there is strong presumption of Mental Retardation but the person's intelligence is untestable by standard tests"

[DIAGNOSTIC AND STATISTICAL MANUAL OF MENTAL DISORDERS, FOURTH EDITION
Text Revision, DSM-IV-TR, Published by the American Psychiatric Association, Arlington, p.49]

pozdrawiam

Marek_Pietraszczyk

Wysłany: 2007-03-01, 12:32   

Dziękuję ! O to mi chodziło.

Swoją drogą, to jestem pod wrażeniem – myślałem, że Pan dr zajmuje się filozofią. Widać, że chyba filozofia to nauka, która ma najobszerniejszy zakres z pośród wszystkich. :)

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2007-03-02, 01:18   

Gdyby podsumować pomoc doktora studentom i kolegom z kadry pod względem książkowym i nie tylko, to pewnie wyszedłby dodatkowy etat...
A co do wpisu, to dr pokazuje nam, na czym polega prawdziwa kognitywistyka...

be-de
[Usunięty]

Wysłany: 2007-05-05, 17:24   

Witam
Mam takie skromne pytanie-pisze pracę gramatyki kognitywnej.Czy moze ktoś zna jakies żródła na temat"Countable and uncountable nouns in English and Polish"? ,cokolwiek,proszę......tzn.głównie z jęz.polskiego,bo z angielskiego to nie brak,ale chodzi mi o porównanie,lub coś o mass/count z punktu widzenia kognitywnego

janusz kamiński

Wysłany: 2007-05-11, 08:00   

Witam,

czy ktoś, gdzieś dał odpowiedź na pytanie dlaczego mózg ma właśnie taki kształt?
Wiadomo funkcjonalność i ograniczenia przestrzeni. Zostawmy na chwilę podział na półkule i ewolucję. Czy jakieś przesłanki, np. z topologii, mogły prowadzić do takiej właśnie geometrii?

Pozdrawiam

Anna Wolarz

Wysłany: 2007-05-13, 19:23   

Witam!

Jestem początkująca jeśli chodzi o kognitywistykę, ale chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. Czy mógłby ktoś polecić mi jakieś książki, strony internetowe etc., od których warto zacząć?

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2007-05-14, 20:53   

Witam,

Anna Wolarz napisał/a:
Czy mógłby ktoś polecić mi jakieś książki, strony internetowe etc., od których warto zacząć?

Zakładam, że zawartość naszej strony macierzystej znasz już na pamięć :-) W związku z powyższym, ponieważ już wiesz, że kognitywistyka opiera się na różnych dziedzinach wiedzy, napisz może co Ciebie najbardziej interesuje. W profilu masz wpisaną informatykę, więc może AI, a może jednak nie i np. psychologia poznania... Sądzę, że to mogło by ułatwić Forumowiczom odpowiedź (akurat z AI na kognitywistyce.net jest sporo propozycji).

Janusz Kamiński napisał/a:
Czy jakieś przesłanki, np. z topologii, mogły prowadzić do takiej właśnie geometrii?

Januszu, na pewno nie stawiasz banalnych pytań :-) Ale o co chodzi w zacytowanym fragmencie?

Pozdrawiam

janusz kamiński

Wysłany: 2007-05-14, 21:11   

Witam Leszku,
jak może wiesz, w metodach geometrycznych opisujących i wyjaśniających chaos (a ja zakładam, że dla prawidłowego działania mózgu jego stan musi być podporządkowany dynamice nieliniowej --> chaosowi), stosuje się wielokrotne rozciąganie a następnie składanie (coś jak ciasto na pizzę). W rezultacie otrzymuje się powierzchnie mocno pofałdowane, niedalekie od tego jaki jest nasz mózg. Międzyinnymi jest taka korzyść, że przy takiej topologii, dwa liniowo odległe punkty mogą tutaj być całkiem blisko siebie.
W tym wypadku zwykła geometria znacznie poprawia sprawność funkcjonalną układu.

Czy to ma sens - oto właśnie pytam.

Pozdrawiam

Anna Wolarz

Wysłany: 2007-05-14, 22:20   

Biorąc pod uwagę mój kierunek studiów, to AI jest tym, o czym w pierwszej kolejności chcę się dowiedzieć czegoś więcej ;-) Ale również bardzo chętnie pogłębiłabym moją wiedzę dotyczącą procesów poznawczych (przerabiam to w tym semestrze jako przedmiot humanistyczny, ale jak to bywa na uczelni technicznej, nie jest on specjalnie rozbudowany :-/).

Co do strony macierzystej, to jestem w trakcie jej poznawania ;-)

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2007-05-14, 22:43   

Witam,

Anno, skoro zgłębiasz tajemnice naszej strony macierzystej, to być może natrafiłaś już na pozycję "Psychologia poznawcza w trzech ostatnich dekadach XX wieku" Z. Chlewińskiego, a konkretnie na jej dość obszerną recenzję . Może na początek to?

Januszu, jasne. Nie mnie oceniać, czy "ma to sens" - może ma. Mi osobiście odpowiada (i wystarczy) najprostsze wyjaśnienie - pofałdowanie aby zmieścić dużą powierzchnię w relatywnie niewielkiej przestrzeni. Chwyt zresztą często stosowany przez naturę w różnych odmianach, vide kosmki jelitowe. Może ktoś z naszych neurospecjalistów się jeszcze wypowie.

Pozdrawiam

Marek_Pietraszczyk

Wysłany: 2007-05-15, 10:39   

Witam.

Leszek poleca „Psychologia poznawcza w trzech ostatnich dekadach XX wieku”. Jest to – moim zdaniem – książka, która jest adresowana dla osób mających znaczny zasób wiedzy z psychologii. Pozycją przyjemniejszą do czytania na początek jest „40 prac badawczych które zmieniły oblicze psychologii”; niemniej jest to książka starsza i dotyczy także innych nurtów psychologii, a nie tylko kognitywnej.

Wracając do „„Psychologii poznawcza w trzech ostatnich…” to konia z rzędem temu, kto wie o co chodzi w tych poziomach implementacyjnym i algorytmicznym. :)

Pozdrawiam.

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2007-05-15, 19:43   

Witam,

Marek Pietraszczyk napisał/a:
Leszek poleca „Psychologia poznawcza w trzech ostatnich dekadach XX wieku”. Jest to – moim zdaniem – książka, która jest adresowana dla osób mających znaczny zasób wiedzy z psychologii.

Dlatego zamieściłem linka do dość obszernej recenzji, żeby Anna wiedziała, co ją czeka i mogła w miarę świadomie decydować :-)
Jedni lubią poznawać nowe rzeczy od absolutnych podstaw i na nich budują stopniowo gmach nowej wiedzy, inni wolą się rzucić od początku na dość zaawansowane pozycje, próbować je zrozumieć, a tego, czego zrozumieć nie są w stanie szukają w bardziej "przystępnej" literaturze (ale wtedy wiedzą, czego szukać). Ponieważ należę do tej drugiej opcji niestety nie znam żadnej pozycji typu "psychologia kognitywna - miło, łatwo i przystępnie" :-)
Jeśli ktoś zna takie tytuły zachęcam do podania ich - mogą się przydać nie tylko Annie ale i innym zaglądającym tutaj ...

Pozdrawiam

Marian Porwoł

Wysłany: 2007-05-19, 19:21   Słownik kognitywistyki angielsko-polski

Witam,
Czy jest dostępny słownik angielsko-polski z terminami z dziedziny kognitywistyki?
Natknąłem się na problemy z "rozumieniem po polsku" - większość czytanej literatury jest po angielsku. Help! :-)

janusz kamiński

Wysłany: 2007-05-20, 09:05   

Czy na kanwie nauk kognistywicznych, a nie stricte medycznych, można by się pokusić do wyjaśnienia czym jest depresja, związane z nią warunki początkowe i dlaczego nie można samemu wyjść z głębokiej depresji?

Pozdrawiam

Marek_Pietraszczyk

Wysłany: 2007-05-20, 11:02   

janusz kamiński napisał/a:
Czy na kanwie nauk kognistywicznych, a nie stricte medycznych, można by się pokusić do wyjaśnienia czym jest depresja, związane z nią warunki początkowe i dlaczego nie można samemu wyjść z głębokiej depresji?

Witam.

Ja nie jestem psychologiem, więc mój głos ma tutaj charakter wyłącznie amatorski. Nie wiem czy teorię Becka można uznać za stworzoną na kanwie kognitywistycznej, ale niektórzy nazywają ją poznawczą [w odniesieniu do zaburzeń jednobiegunowych]. Teoria Becka zakłada istnienie (implementację ? :) )nieprawidłowych schematów depresjonogennych lub dysfunkcjonalnych przekonań (Beck 1995, 1983, 1967).
Odnosząc się do tego, dlaczego trudno jest chorym dokonać „samouleczenia”, to w przypadku wielkiej depresji niektórzy autorzy uważają że ma tu swój udział czynnik endogenny. Inna sprawą były próby wyodrębnienia osobnego zaburzenia o nazwie depresja endogenna, które jednak nie zyskały szerokiego uznania w gronie specjalistów (Carlson, Butcher, Mineka 2005). W ostatnich przypadkach właśnie etiologia neurobiologiczna utrudniałaby wyjście z choroby o własnych siłach. Nie wiem, czy istnieją inne, warte uwagi wyjaśnienia, typu „komputacja” :)

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez Marek_Pietraszczyk 2007-05-20, 11:03, w całości zmieniany 1 raz  

Helena Trojańska

Wysłany: 2007-05-26, 16:12   

Wybieram sie na studia kognitywistyczne, ponieważ interesuje mnie w dużym stopniu psychologia i filozofia i również ( chociaż w mniejszym stopniu ) sztuczna inteligencja. Chciałabym sie dowiedzieć jakich przedmiotów mogę spodziewać się na tym kierunku na UAM. :? :)

janusz kamiński

Wysłany: 2007-06-07, 21:36   

Witam,

czy w kogniwistyce spotykamy się z teorią emergencji?

Pozdrawiam i dziękuję

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2007-06-08, 00:38   

Widzę, że trochę zaniedbaliśmy Helenę Trojańską (chciałbym wierzyć, że to prawdziwe imię i nazwisko, jak przystało na to forum).
Liczę, że ktoś z Poznania się odezwie.

Co do emergencji, to na szybko mogę tylko potwierdzić. Przynajmniej w filozofii umysłu idea emergencji jest dość mocno wykorzystywana. Nie wiem, jak z bardziej 'technicznymi' prądami kognitywistyki.
Tu również liczę, że ktoś będzie bliżej zorientowany. Jeśli nie, obiecuję potem pogrzebać (np. odświeżę tekst Deacona, który był dokładnie o tym).

Pozdrawiam

Mikolaj Pawlak

Wysłany: 2007-06-09, 15:31   

Slawomir Wacewicz napisał/a:
Widzę, że trochę zaniedbaliśmy Helenę Trojańską (chciałbym wierzyć, że to prawdziwe imię i nazwisko, jak przystało na to forum).
Liczę, że ktoś z Poznania się odezwie.

Co prawda nie z Poznania, ale tez na P.
program studiow - kognitywistyka poznan

Mikolaj Pawlak

Helena Trojańska

Wysłany: 2007-06-11, 16:52   

Serdecznie dziękuje za pomoc ;) jestem dozgonnie wdzięczna :)

Marek_Pietraszczyk

Wysłany: 2007-08-03, 13:09   Czy kupował ktoś od Western Psychological Services (WPS)?

Kupował ktoś coś od Western Psychological Services (WPS)? Adres: http://portal.wpspublish....&_schema=PORTAL
Bo nie wiem, czy kiedy chcę kupić jakieś narzędzie diagnostyczne to mi sprzedadzą ? W jaki sposób potwierdzą moje kwalifikacje ? Czy po prostu każdy może kupić wszystko ? Jeśli ktoś na forum ma takie doświadczenia, proszę o kontakt.

janusz kamiński

Wysłany: 2007-09-04, 08:42   

Witam,

przede wszystkim Leszka jako Autora :-)

Mam mały problem, gdyż nie wiem gdzie ewentualnie umieścić dyskusję na temat pewnych aspektów matematyczno-fizycznych stanu umysłu.
Wydaje mi się, że wielu forumowiczów ma odpowiednie przygotowanie matematyczne by pogadać trochę na temat układów dynamicznych, teorii regulacji i takich rzeczy jak stany stabilne, stany niestabilne. stany przejściowe.
Jak już pisałem, czym klimat jest dla pogody, to czy tym samym jest dla umysłu np. inteligencja lub np. nastrój, lub też osobowość. Czy da się określić pewien zespół funkcjonałów, które pomogłyby w opisie umysłu.
Na Forum zauważam typową dla humanistów ucieczkę od matematyki :? ,ale znalazłem bardzo interesującą, choć dość starą książeczkę Michaela A. Arbiba (profesor University of Southern California) "Mózg, maszyna, matematyka", która poważnie traktuje to o co pytam.Nie mniej, jest to praca z 1968 roku a to już prawie prehistoria. Teorie chaosu (matematyczne), którymi m.in zajmuje się Babylanz, dają nowe podejście.
Czy te prace i taka postawa jest raczej nieobecna w polskim środowisku kognitywistyki?

Pozdrawiam

ps. co się dzieje - wszyscy na urlopach ?
Ostatnio zmieniony przez janusz kamiński 2007-09-04, 08:50, w całości zmieniany 2 razy  

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2007-09-04, 21:42   

Witam,

Janusz Kamiński napisał/a:
Mam mały problem, gdyż nie wiem gdzie ewentualnie umieścić dyskusję na temat pewnych aspektów matematyczno-fizycznych stanu umysłu.

Sądzę, że jako nowy wątek na Forum ogólnym - sugeruję, żeby było bez całek i różniczek :-)

Pozdrawiam i czekam z ciekawością

Odpowiedz do tematu