OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Prawo Konieczności Rozumienia
Autor Wiadomość
janusz kamiński

Wysłany: 2011-02-01, 06:30   

@Wiesław

Nie.

Czuję się nieco zażenowany, bo wygląda na to, że wnikliwie przestudiowałeś moje niektóre uprzednie wpisy i w swoim konstrukcie użyłeś moje ulubione założenia (chaos, atraktor, dynamika nieliniowa, szum, kwanty) do wyjaśnienia twojego modelu.
A ja chciałbym czegoś nowego i to czegoś co by w mocny sposób było przekonywujące lub choćby rzucało nowe światło na istniejącą wiedzę.
Nawet "ciekawość" była już rozważana, tylko nazywano to potrzebą stałej aktywności umysłowej.

Może popracowałbyś nad stworzeniem modelu blokowego na poparcie swojej teorii. Sporo by to wyklarowało.

Nie mniej, to co robisz ma ręce i nogi. Ale (szczególnie jako fizyk) powinieneś unikać chociażby takich stwierdzeń:
Myśl to właśnie stany mentalne wyrażone stanami pobudzeń komórek nerwowych.
Trwałe ślady pamięciowe,(...), mają postać wzmocnień synaptycznych na szlakach intensywnie eksploatowanych...
Sieć sama dokona kategoryzacji, generalizacji, asocjacji i korelacji jeśli będzie miała właściwą architekturę.
Są one nieuprawnione. To zaledwie miękkie hipotezy. Bardzo szybko przechodzisz nad nimi do porządku dziennego.

Bądź przekonany, że wielu np. myślało, czy odpowiednia architektura, poprzez synergizm nie spowoduje powstanie umysłu. I wielu dotychczas pracuje nad tym zagadnieniem.
Natomiast przytoczone zdanie o myśli to truizm i niczym nie przybliża nas do zrozumienia czym właściwie myśl jest.
Podobnie jest z trwałymi śladami pamięciowymi. Wzmocnienia na synapsach wg. mnie to wynik uczenia i raczej odpowiadają za rutynę i automatyzmy. A cudowna kąpiel w morzu gdy mieliśmy 5 lat i o której nie myśleliśmy przez następne 30 lat, to ciągle istniejące wzmocnienia synaptyczne?

Mimo to czekam z niecierpliwością na twoje nowe pomysły

Serdeczności

Wiesław Galus

Wysłany: 2011-02-01, 15:49   

janusz kamiński napisał/a:
Czuję się nieco zażenowany, bo wygląda na to, że wnikliwie przestudiowałeś moje niektóre uprzednie wpisy i w swoim konstrukcie użyłeś moje ulubione założenia (chaos, atraktor, dynamika nieliniowa, szum, kwanty) do wyjaśnienia twojego modelu.
Sorry, ale nie przygotowywałem mojej odpowiedzi pod Ciebie :) , chyba się nie obrazisz?
Cytat:
Nawet "ciekawość" była już rozważana, tylko nazywano to potrzebą stałej aktywności umysłowej.
proszę o namiar w literaturze przedmiotu.
Cytat:
Może popracowałbyś nad stworzeniem modelu blokowego na poparcie swojej teorii. Sporo by to wyklarowało.
Dobry pomysł, właśnie nad tym pracuję.
Cytat:
Nie mniej, to co robisz ma ręce i nogi. Ale (szczególnie jako fizyk) powinieneś unikać chociażby takich stwierdzeń:
Myśl to właśnie stany mentalne wyrażone stanami pobudzeń komórek nerwowych.
Trwałe ślady pamięciowe,(...), mają postać wzmocnień synaptycznych na szlakach intensywnie eksploatowanych...
Sieć sama dokona kategoryzacji, generalizacji, asocjacji i korelacji jeśli będzie miała właściwą architekturę.
Są one nieuprawnione. To zaledwie miękkie hipotezy. Bardzo szybko przechodzisz nad nimi do porządku dziennego.
Bądź przekonany, że wielu np. myślało, czy odpowiednia architektura, poprzez synergizm nie spowoduje powstanie umysłu. I wielu dotychczas pracuje nad tym zagadnieniem.
Masz rację, to są hipotezy i rzeczywiście w części neurologicznej bardzo miękkie. Jednakże ja poszukuję warunków, które musi spełniać architektura sieci, aby świadomość była możliwa. Warunki te mogą abstrahować od neurologii, bo są adresowane do konstruktorów sztucznych sieci. Wierzę, że nic więcej, poza odpowiednią architekturą, nie jest potrzebne do myślenia. Wydaje mi się, że uchwyciłem istotną cechę tej architektury, choć wiele problemów pozostaje jeszcze do rozwiązania. Moim największym problemem jest stabilność. Ilość przewidywanych przez mnie pętli pobudzeń powoduje, że istnieje niebezpieczeństwo totalnego pobudzenia wszystkich komórek. Nie wiem jak bilansować konkurencję i hamowanie z falami pobudzeń aby zapewnić równowagę procesów. Potem się będę zastanawiał nad psychologią i etyką sztucznych umysłów.
Cytat:
Podobnie jest z trwałymi śladami pamięciowymi. Wzmocnienia na synapsach wg. mnie to wynik uczenia i raczej odpowiadają za rutynę i automatyzmy. A cudowna kąpiel w morzu gdy mieliśmy 5 lat i o której nie myśleliśmy przez następne 30 lat, to ciągle istniejące wzmocnienia synaptyczne?
Chyba masz rację, Dlatego pokładam nadzieję w astrocytach. Jednakże dla mnie istotne jest żeby procesy w neuronach zmieniały transmisję sygnałów w węzłach sieci. Rozumowanie powinno być niezależne od mechanizmu szczegółowego.
Pozdrawiam

janusz kamiński

Wysłany: 2011-02-02, 04:55   

@Wiesław

A ja myślałem, że do mnie się zwracasz.

@Janusz,
Dziękuję za wskazanie ciekawej książki.
Czy moja odpowiedź tutaj jest dla Ciebie satysfakcjonująca?

Sorry za nieporozumienie.

Wiesław Galus

Wysłany: 2011-02-02, 11:32   

@Janusz
Teraz to ja nie rozumiem Twego ostatniego wpisu, bo właśnie zwracałem się do Ciebie. Czy my mamy różniące się wpisy na ekranie?
Pozdrawiam

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2011-02-02, 11:39   

Witam,

Januszu, Wiesławie, pozwólcie, że ja Wam ułatwię wzajemne zrozumienie :-)

Wiesławie - sądzę, że Janusz odebrał Twoje sformułowanie
Cytat:
Sorry, ale nie przygotowywałem mojej odpowiedzi pod Ciebie

jako
Cytat:
Sorry, ale nie przygotowywałem mojej odpowiedzi jako skierowanej do Ciebie

Januszu - sądzę, że Wiesław pisząc
Cytat:
Sorry, ale nie przygotowywałem mojej odpowiedzi pod Ciebie

miał na myśli to, że odpowiadając Tobie, nie zmanipulował/spreparował swojej odpowiedzi tak, żeby Ci się np. przypodobać.

Szkoda, żeby Wam takie nieporozumienia zakłócały dyskusję :-)

Pozdrawiam

janusz kamiński

Wysłany: 2011-02-02, 11:41   

Dzięki Leszku,

Tak było.

Wiesław Galus

Wysłany: 2011-02-02, 13:34   

Dzięki Leszku,
Oczywiście

Odpowiedz do tematu