OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Neuroinformatyka
Autor Wiadomość
Mikolaj Pawlak

Wysłany: 2006-11-13, 03:48   Neuroinformatyka

Cytat:
Marcin Ciesielski napisał: Jest już polski portal http://www.neuroinf.pl, ale na razie niezbyt dużo tam się dzieje.

Ciesze sie, ze poruszyles ten wątek. Mam nadzieje, ze z biegiem czasu ruszyc cos w tym kierunku.

Przy okazji na podanej przez ciebie stronie jest lista instytucji "zainteresowanych rozwojem neuroinformatyki":

* Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN
* Uniwersytet Warszawski, Wydziały: Fizyki (Zakład Fizyki Biomedycznej) i Informatyki
* Akademia Medyczna w Warszawie, Wydział Lekarski (Zakład Psychiatrii)
* Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, (Zakład Fizyki Układów Złożonych)
* Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Katedra Ekonometrii i Informatyki
* Akademia Muzyczna w Warszawie, Wydział Reżyserii Dźwięku
* Instytut Biocybernetyki PAN
* Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN
* Uniwersytet Jagielloński, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
* Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
* Politechnika Łódzka, Instytut Informatyki
* Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
* Akademia Medyczna we Wrocławiu, Wydział Lekarski
* Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Wydziały: Psychologii i Informatyki
* Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania, Wydział Psychologii
* EEG Institute, Warszawa
* Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego
* Polskie Towarzystwo Sieci Neuronowych
* Polskie Towarzystwo Biofizyczne
* Polskie Towarzystwo Neurofizjologii Klinicznej
* Polskie Towarzystwo Cybernetyczne
* Polskie Towarzystwo Kognitywistyczne
* Komitet Neurobiologii PAN

Ciekaw jestem czy jest to zainteresowanie jako aktywnych uczestników? Czy mili czytelnicy z powyższych instytucji mógliby uchylic rąbka tajemnicy i napisac dwa slowa na temat tego co sie aktualnie dzieje w działce neuroinformatycznej?

Przy okazji, czym według ciebie różni się neurokognitywistyka od kognitywistyki?
-UWAGA: ale odpowiedzi proszę udzielić w nowym wątku, nie tutaj. Treść tego wątku wyznacza pierwszy post. Przepraszam, że się wcinam, ale uważam, że trzeba dbać o udzielanie odpowiedzi zgodnych z tematem wątku, i choć wykroczenia nikt nie popełnił, to jest do tego namawiany. Przy okazji trochę pomoderuję, skoro mogę, i mam nadzieję że drugi mod się nie obrazi ;-) Pozdrawiam - Janek Wójcik

No to mamy już nowy wątek ;-). Jak nas za jakis czas będą rozliczać.... z ilości wątków. To bedziemy mieli dorobek. pozdrawiam Mikolaj Pawlak

Mikolaj Pawlak
Ostatnio zmieniony przez Mikolaj Pawlak 2006-11-13, 03:50, w całości zmieniany 1 raz  

Mikolaj Pawlak

Wysłany: 2006-11-14, 00:37   Re: Neuroinformatyka

Jest wiele instytucji zajmujących sie neuroinformatyką, które definiuja tę dziedzine na różne sposoby w zależności od zakresu zainteresowań i skali działalności. Dlatego warto doprecyzować co nas w tej szerokiej działce szczególnie interesuje.
Wiekszosc uczelni prezentuje swoje plany i zakres działalności, co pozwala na stosunkowo łatwe śledzenie postępów. Znalezienie ich nie powinno byc problemem. Jest też parę "Superinstytucji" takich jak:
International Neuroinformatics Coordinating Facility (INCF), czy Human Brain Project przy NIH, które szybko pozwalają się zorientować co w kaloryferze piszczy.

Mikolaj Pawlak
Ostatnio zmieniony przez Mikolaj Pawlak 2006-11-14, 00:40, w całości zmieniany 1 raz  

Piotr J. Durka

Wysłany: 2008-01-29, 11:22   neuroinformatyka.pl

> Wiekszosc uczelni prezentuje swoje plany i zakres działalności,
> co pozwala na stosunkowo łatwe śledzenie postępów.
> Znalezienie ich nie powinno byc problemem

Na wszelki wypadek ułatwiam znalezienie planów UW :-)

http://neuroinformatyka.pl

pozdrawiam,
Piotr Durka
--
Piotr J. Durka, Ph.D., Dr hab., http://durka.info
University of Warsaw, Faculty of Physics.
New article in Scholarpedia:
http://www.scholarpedia.o...atching_pursuit

Mikolaj Pawlak

Wysłany: 2008-01-31, 16:42   Re: neuroinformatyka.pl

Piotr J. Durka napisał/a:
> Wiekszosc uczelni prezentuje swoje plany i zakres działalności,
Na wszelki wypadek ułatwiam znalezienie planów UW :-)

http://neuroinformatyka.pl

Swietnie Piotrze, ze napisales. Czy moglbys rowniez opowiedziec cos wiecej o kierunku, ponad to co jest na stronie (nota bene na srodku strony wyskakuje denerwujaca reklama adkontekst.pl, ktora uniemozliwia przeczytanie czesci tekstu)?

Dlaczego tylko 60 godzin na "Obrazowanie medyczne"? ::))

Pozdrawiam,

Mikolaj

Mikolaj Pawlak

Piotr J. Durka

Wysłany: 2008-02-19, 18:25   Re: neuroinformatyka.pl

Mikolaj Pawlak napisał/a:

Swietnie Piotrze, ze napisales. Czy moglbys rowniez opowiedziec cos wiecej o kierunku, ponad to co jest na stronie

Przede wszystkim przepraszam za późną odpowiedź -- myślałem że mi system wyśle powiadomienie :)
Więcej... a o czym?

(nota bene na srodku strony wyskakuje denerwujaca reklama adkontekst.pl, ktora uniemozliwia przeczytanie czesci tekstu)?

to pewnie wina licznika, poszukam innego, u mnie jakoś się nie pojawiało (linuch rulez? :) ), poszukam jakiegoś innego albo wywalę, dziękuję za info

Dlaczego tylko 60 godzin na "Obrazowanie medyczne"? ::))

Bo taki wykład mamy przygotowany na ten rok na FUW, ogólnie licencjat chcieliśmy zrobić bardziej praktyczny, no i w stronę EEG, BCI, neurofeedback etc -- tak mi się wydawało, że takie umiejętności mogą dać jakąś możliwość sensownego zatrudnienia po licencjacie, a więcej teorii i wiedzy ogólnej na magisterium... Ale może się mylę? Z góry dziękuję za uwagi i pozdrawiam,
Piotr

Mikolaj Pawlak

Wysłany: 2008-02-23, 02:35   Re: neuroinformatyka.pl

Więcej... a o czym?

to pewnie wina licznika, poszukam innego, u mnie jakoś się nie pojawiało (linuch rulez? :) ), poszukam jakiegoś innego albo wywalę, dziękuję za info

Bo taki wykład mamy przygotowany na ten rok na FUW, ogólnie licencjat chcieliśmy zrobić bardziej praktyczny, no i w stronę EEG, BCI, neurofeedback etc -- tak mi się wydawało, że takie umiejętności mogą dać jakąś możliwość sensownego zatrudnienia po licencjacie

Wiecej - mialem na mysli takie insider view, pare słów od autorów projektu :) Mozna to wykorzystac do kryptoreklamy

Co do licznika - teraz jest ok. To byl chyba raczej problem braku adblockera.

Jak juz wspomniales mozliwosc zatrudnienia... jak bys widzial absolwenta tego kierunku na rynku pracy? (powtarzam jak echo to o co studenci pytaja :-))

Mikolaj Pawlak

Piotr J. Durka

Wysłany: 2008-03-01, 21:24   Re: neuroinformatyka.pl

Wiecej - mialem na mysli takie insider view, pare słów od autorów projektu :) Mozna to wykorzystac do kryptoreklamy

chętnie odpowiem na pytania, z góry przepraszam za małą częstość, ten system nie wysyła powiadomień -- żeby łatwiej trafiać dodałem link na neuroinfomatyka.pl :-D

Jak juz wspomniales mozliwosc zatrudnienia... jak bys widzial absolwenta tego kierunku na rynku pracy? (powtarzam jak echo to o co studenci pytaja :-))

Myślę, że podobnie jak w przypadku Fizyki Medycznej, współczesny rynek pracy będzie chciał przede wszystkim dobrze wykształconych magistrów. No ale skoro w zgodzie z procesem Bolońskim i modelem kształcenia 3+2 mamy licencjat, to trzeba mu nadać jakiś sens poza "przystankiem na drodze do magisterium". Pomyślałem więc o rosnącej popularności neurofeedback, i powoli przenikającym w końcu do Polski BCI -- to są takie śmieszne systemy z pogranicza nauki i rzemiosła, rozumieć trzeba trochę więcej niż można zawrzeć w instrukcji obsługi, a z drugiej strony potrzeba też sporo umiejętności praktycznych, których mi np. do dzisiaj brakuje -- oklejanie elektrod itp.

Niezależnie od tego, po licencjacie są dobre podstawy matematyki do kontynuacji modelowania i jeszcze może "neuroinformatyki bazodanowej" na magisterium, ale też całkiem solidne, kompletne i zamknięte wykształcenie ze statystyki i analizy sygnałów, plus dobre zrozumienie podstaw EEG/MEG/etc. Z naszego doświadczenia wynika, że tacy ludzie są potrzebni we wszystkich zespołach naukowych zajmujących się w jakikolwiek sposób EEG czy MEG -- już z wiedzą wyniesioną z licencjatu będą mogli wnieść wartościowy wkład do badań, analizy wyników i publikacji -- i pewnie często z marszu poprawić po kilka błędów metodologicznych :-)

Tak więc nie tylko wszelkie laboratoria, zakłady, zespoły naukowe, neuromarketerzy etc., mający cokolwiek wspólnego z analizą EEG, ale też pewnie coraz więcej np. prywatnych gabinetów neurofeedback, w których licencjat będzie potrafił zaplanować, uruchomić i obsłużyć cały system. Jednak te ostatnie przewidywania nie są oparte na zbyt wielu konkretach czy badaniach rynku, więc będę wdzięczny za wszelkie opinie,
pozdrawiam
Piotr
Ostatnio zmieniony przez Piotr J. Durka 2008-03-01, 21:27, w całości zmieniany 1 raz  

Paweł Piątkowski

Wysłany: 2008-03-02, 17:34   

Witam
Nie mam zamiaru, Piotrze, burzyć Twojej wizji zatrudnienia Waszych absolwentów, chciałbym tylko dorzucić kilka słów jako praktyk :)
Głównym wskazywanym miejscem pracy absolwentów Fizyki Medycznej, a nawet Inżynierii Biomedycznej, są oczywiście placówki medyczne. To nieprawda. W obecnej sytuacji służby zdrowia na komfort zatrudnienia chociażby jednego (!) fizyka medycznego mogą sobie pozwolić tylko największe szpitale kliniczne - te, w których jest zatrzęsienie zaawansowanego sprzętu, głównie "owsiakowego", A i tak los takiego fizmeda jest nie do pozazdroszczenia: za 1000 zł miesięcznie pracuje jako specjalista od eksploatacji i serwisu nie tylko sprzętu medycznego, ale również "sprzętów" typu komputery w gabinetach. W pozostałych szpitalach - przynajmniej na południu Polski - kierownictwo szczerze przyznaje, że gdyby znaleźli dodatkowe pieniądze, to zatrudnią pielęgniarkę, a nie fizyka.
Jeżeli chodzi o inżynierów biomedycznych, to przegrywają na starcie z fizmedami w wyścigu do szpitali. Większe szanse mają w przemyśle medycznym - nie wiem, jak duży może być rynek, tak szacunkowo kilkaset miejsc pracy w całej Polsce, gdzie z kolei rywalizują z elektronikami, automatykami i mechanikami.
Nie będę wypowiadał się na temat możliwości zatrudnienia neuroinformatyków, ale wątpię, żeby gabinety neurofeedbacku zaczęły zatrudniać tych specjalistów, skoro obecnie świetnie sobie radzą bez nich...
To wszystko o czym piszesz jak ulał pasuje natomiast do sytuacji na innych rynkach, zwłaszcza za oceanem. Można do tego dodać naprawdę godziwe wynagrodzenie :)
Pozdrawiam

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2008-03-03, 18:15   

...ale z drugiej strony należy przypuszczać, że i w Polsce popyt na zaawansowane usługi medyczne będzie gwałtownie rosnąć. :) .

Paweł Piątkowski

Wysłany: 2008-03-04, 09:34   

Na pewno :) Jeżeli tylko zostaną pokonane dwie przeszkody: po pierwsze, państwo nie będzie podkładało nogi swobodnemu rozwojowi medycyny, po drugie, zmieni się mentalność społeczeństwa, któremu "należy się za darmo". Jeżeli medycyna się "urynkowi", to znajdzie się miejsce i dla fizyków medycznych, i dla neuroinformatyków.
Ale off-topic nam się robi ;)

Mikolaj Pawlak

Wysłany: 2008-03-08, 16:27   Re: neuroinformatyka.pl

Z naszego doświadczenia wynika, że tacy ludzie są potrzebni we wszystkich zespołach naukowych zajmujących się w jakikolwiek sposób EEG czy MEG -- już z wiedzą wyniesioną z licencjatu będą mogli wnieść wartościowy wkład do badań, analizy wyników i publikacji -- i pewnie często z marszu poprawić po kilka błędów metodologicznych :-)

Tak więc nie tylko wszelkie laboratoria, zakłady, zespoły naukowe, neuromarketerzy etc., mający cokolwiek wspólnego z analizą EEG, ale też pewnie coraz więcej np. prywatnych gabinetów neurofeedback, w których licencjat będzie potrafił zaplanować, uruchomić i obsłużyć cały system.

Zgadzam sie z Toba, szczegolnie w zakresie koniecznosci ksztalcenia w zakresie przetwarzania sygnalow. Uwazam, ze jet to bardzo wazny obszar, ktory jest konsekwentnie pomijany na studiach medycznych.

Odnosnie zatrudnienia - faktem jest , ze znaczna czesc tego co sie dzieje w neuroinformatyce jest napedzane przez rozwoj technologii medycznej, a co za tym idzie fatalna kondycja polskiej opieki zdrowotnej wynikajaca z socrealizmu prezentowanego przez obecny i wczesniejsze rzady jest zabojcza dla rozwoju technologii tego typu. Nie jest to jednak powod, zeby przerzucic sie na studiowanie stawiania baniek i ziololecznictwa.

Swiat sie kurczy i fachowa wiedza bedzie miala nabywcow, moze nie w RP ludowej, ale na pewno niedaleko.

Mikolaj Pawlak

Piotr J. Durka

Wysłany: 2008-04-02, 16:19   Re: neuroinformatyka.pl

Apropos zatrudnienia absolwentów NI, słyszałem ostatnio o "mnożących się jak grzyby po deszczu" gabinetach neurofeedback; czy do prowadzenia czegoś takiego potrzebne są jakieś uprawnienia?

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2008-04-02, 18:05   

Witam,

Piotrze - nie wiem, ale swego czasu zarejestrowała się u nas Michaela Pakszys, która (chyba nadal) jest Przewodniczącą Sekcji Rozwojowej Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej oraz Prezydent Polskiego Towarzystwa Biofeedbacku i Psychofizjologii Stosowanej. Jako zarejestrowany użytkownik możesz odnaleźć w zakładce "Użytkownicy" namiary na nią - zapytaj jej - zakładam, że coś wie na ten temat, a może i inne wspólne tematy znajdziecie ...

Pozdrawiam

Mikolaj Pawlak

Wysłany: 2008-04-03, 00:08   Re: neuroinformatyka.pl

Apropos zatrudnienia absolwentów NI, słyszałem ostatnio o "mnożących się jak grzyby po deszczu" gabinetach neurofeedback; czy do prowadzenia czegoś takiego potrzebne są jakieś uprawnienia?

Z tego co widze jest to kompletna partyzantka
http://www.eeg-biofeedbac...p?mod=szkolenia

Mikolaj Pawlak

Piotr J. Durka

Wysłany: 2008-07-29, 22:04   newsy z łorkszopu

Witam,
wróciłem właśnie z Edynburga z workshopu INCF nt nauczania neuroinformatyki: wygląda na to, że studia licencjackie na FUW będą (jeśli Min. zatwierdzi...) pierwsze na świecie!
Jest wiele programów studiów doktoranckich z dużymi budżetami, pojawiają się tu i ówdzie programy MSc, mówi się o kontynuowaniu edukacji postdoków a nawet o propagowaniu NI w szkołach średnich -- ale na licencjat jakoś się jeszcze nikt nie poważył... Co ciekawe, nikt nie potrafił podać sensownego uzasadnienia tego faktu :-D
pozdrawiam,
Piotr

Piotr J. Durka

Wysłany: 2008-12-12, 09:37   

Wszystkie papiery już zatwierdzone, studia Neuroinformatyki na Wydziale Fizyki UW ruszają w najbliższym roku akademickim -- jako pierwsze na świecie studia pierwszego stopnia :-)
Bliższe informacje jak zawsze na http://neuroinformatyka.pl
pozdrawiam,
Piotr
Ostatnio zmieniony przez Jacek Podgórski 2008-12-12, 11:43, w całości zmieniany 1 raz  

Mikolaj Pawlak

Wysłany: 2008-12-13, 04:57   

Gratulacje!

Mikolaj Pawlak

Marcin Ciesielski

Wysłany: 2009-01-01, 12:56   

Wszystkie papiery już zatwierdzone, studia Neuroinformatyki na Wydziale Fizyki UW ruszają w najbliższym roku akademickim -- jako pierwsze na świecie studia pierwszego stopnia :-)Piotr

Czy będzie jakakolwiek możliwość dostania się na neuroinformatykę bez konieczności przechodzenia standardowej procedury rekrutacyjnej na UW?

Mam tu na myśli osoby, które chciałyby rozpocząć neuroinformatykę jako drugi kierunek, a studiują na uczelniach innych niż UW.

Piotr J. Durka

Wysłany: 2009-06-02, 09:35   

Marcin Ciesielski napisał/a:

(...)

Czy będzie jakakolwiek możliwość dostania się na neuroinformatykę bez konieczności przechodzenia standardowej procedury rekrutacyjnej na UW?

Mam tu na myśli osoby, które chciałyby rozpocząć neuroinformatykę jako drugi kierunek, a studiują na uczelniach innych niż UW.

Takie pytania bardzo proszę na "normalny" email (mój adres jest na http://durka.info), to jest pytanie bardziej do Dziekana któremu mógłbym je przekazać z "normalnej" skrzynki.

Zapraszam na http://neuroinformatyka.pl,

pozdrawiam serdecznie,
Piotr

Odpowiedz do tematu