OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Kognitywistyka a matura
Autor Wiadomość
Andrzej Sobat

Wysłany: 2010-08-09, 13:08   Kognitywistyka a matura

Witam

Bardzo zainteresował mnie kierunek kognitywistyki i chciałbym pójść na studia, które rozwiną moją wiedzę z tego zakresu. Mam jednak pewne wątpliwości co do trafności przedmiotów, które wybrałem sobie na mature: historia, geografia, angielski. Teraz rozpocznę 3 klase liceum i oczywiście nie wszystko postanowione co do tych przedmiotów. Jaki zestaw wg Was byłby najlepszy?

Pozdrawiam

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2010-08-09, 17:19   

Witamy na forum!

Angielski jest niezbędny jako podstawowe narzędzie.
W zestawie przydałaby się biologia, bo nie ma żadnych wątpliwości, że nowoczesna kognitywistyka w tym właśnie kierunku idzie.
Na pewno przydatna byłaby matematyka, albo w ogóle jakiś przedmiot ścisły, który stanowiłby przygotowanie do programowania albo badań ilościowych (na liczbach), a to są ważne elementy studiów kognitywistycznych.

Trzeba też pamiętać, że kognitywistyka jest dziedziną szeroką i dynamiczną, co ma przełożenie na programy studiów. Dlatego 'kognitywistyki' w Poznaniu, Toruniu i - od tego roku - w Krakowie sporo się różnią.

Maria Borkowska

Wysłany: 2010-09-01, 10:01   

Geografia niewiele ma wspólnego z kognitywistyką, historia jeszcze mniej. Polecam biologię, chemię, fizykę.
Trzeba też zastanowić się co konkretnie interesuje nas w kognitywistyce: sztuczna inteligencja, neuroestetyka, neurorehabilitacja, usability? Jak już odpowiesz sobie na to pytanie, to będzie łatwiej dokonać wyboru przedmiotu.

Szymon Halastra

Wysłany: 2010-09-02, 14:43   

Witam.

Skoro istnieje już taki temat, to pozwolę sobie zadać w nim parę pytań dotyczących kognitywistyki.

Na maturze zamierzam zdawać j. polski, matematykę, j. ang. Czy to wystarczy?
Na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczynają się studia kognitywistyczne, licencjackie. Czy dobrym wyborem byłoby potraktowanie kognitywistyki jako zalążka, bocznej specjalizacji, by w po 3-letnich studiach rozpocząć inny kierunek? Dajmy na to neurobiologię? Bądź psychologię?
Na Uniwersytecie Warszawskim natomiast rozpoczną się studia neuroinformatyczne, o których myślę jako o jednej z opcji. Różnice pomiędzy studiami kognitywistycznymi, a neuroinformatycznymi są ogromne?
I najważniejsze pytanie: Jakie się mają sprawy po ukończonych studiach? W jakich branżach można znaleźć zatrudnienie jako kognitywista( poza placówkami naukowymi)? Nie chciałbym po paru latach studiów nie posiadać realnych szans na zatrudnienie w zawodzie.

Maria Borkowska

Wysłany: 2010-09-02, 15:13   

Większość osób najpierw wybiera kierunek studiów, a następnie zastanawia się co po nim robić. Moim zdaniem jest to błąd. Najpierw trzeba zastanowić się nad branżą w jakiej chcemy pracować, nad zawodem jaki chcemy uprawiać, a potem trzeba dobrać do tego kierunek studiów. Czyli zacząć od odpowiedzi na pytanie "co ja właściwie chcę w życiu robić".

Takie jest moje podejście, a bierze się ono stąd, że pracując w agencji pracy dość już napatrzyłam się na wykształconych bezrobotnych. Stąd moja opinia, że najpierw powinniśmy przeanalizować swoje predyspozycje i chęci, potem rynek pracy, a na końcu dopasować do tego kierunek studiów.

Co do wątku głównego, czyli przedmiotów na maturze to najlepiej dowiedzieć się bezpośrednio na uczelni jakie kierunki są preferowane.
Ostatnio zmieniony przez Maria Borkowska 2010-09-02, 15:14, w całości zmieniany 1 raz  

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2010-09-03, 00:03   

Jak już napisałem wcześniej, angielski jest niezbędny jako podstawowe narzędzie. I znowu odsyłając do tego, co pisałem wyżej - matematyka OK, a zamiast polskiego proponowałbym biologię. Z drugiej strony jest to propozycja niezobowiązująca, bo sens kognitywistyki polega właśnie na tym, że tworzą ją ludzie o różnych specjalnościach. Spójrzmy na to tak: ilość wiedzy rośnie i studia w jakiejkolwiek dziedzinie wiążą się z rosnącą specjalizacją, ale kognitywistyka wyróżnia się tym, że ma właśnie reintegrować oddalające się od siebie specjalności.

Co do wyboru studiów - zależy, do czego Ci bliżej. Różnice o ile mi wiadomo są istotne, a nie zapominajmy, że nawet między poszczególnymi kognitywistykami w Polsce różnice są zauważalne.

Odpowiedz do tematu