OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Prośba o wskazanie źródeł.
Autor Wiadomość
Tomasz Włoch

Wysłany: 2010-06-25, 03:35   Prośba o wskazanie źródeł.

Mam gorącą prośbę.
Czy mogłoby mi Szanowne Grono wskazać polskojęzyczne pozycje literackie traktujące o determinizmie i indeterminizmie, oraz o problemie wolnej woli?
Oczywiście mam świadomość tego, że spór determinizmu z indeterminizmem jest szerszy niż kognitywistyka sensu stricte, jednak są tu osoby o znacznie większej wiedzy i kompetencjach ode mnie – stąd moja prośba.

Z góry dziękuję.

Maria Borkowska

Wysłany: 2010-06-25, 13:39   

A do czego te książki są Ci potrzebne? Do jakiejś pracy, artykułu, czy po prostu chcesz poczytać na ten temat?

Tomasz Włoch

Wysłany: 2010-06-25, 13:55   

Dziękuję za odpowiedź.

Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, to do doktoratu.

Maria Borkowska

Wysłany: 2010-06-25, 14:03   

Krzysiek pisze na bardzo podobny temat pracę mgr, więc zaraz go zapytam. Ale to pewnie chwilę potrwa, bo siedzi pod stołem i grzebie coś przy komputerze.
Od siebie mogę dodać, że problematyka wolnej woli jest dyskutowana zarówno w ramach filozofii, jak i kognitywistyki (nieśmiertelny Libet). Co do determinizmu i indeterminizmu to jeszcze szersze spektrum nauk - od filozofii do fizyki. Dlatego moja rada jest taka, aby jak najprecyzyjniej sformułować temat, aby się w nim nie pogubić.

Tomasz Włoch

Wysłany: 2010-06-25, 14:41   

Oczywiście – to dopiero moje przymiarki do napisania rzetelnego konspektu, stąd jeszcze niska precyzja zainteresowań. W środę będę rozmawiał z ew. przyszłym opiekunem, więc będę wiedział więcej.

Zagadnienie, które chciałbym poddać analizie krytycznej w swej pracy, dotyczy szeroko rozumianego sporu determinizmu z indeterminizmem, jak i konsekwencji, które wynikają z przyjęcia każdego ze stanowisk – konsekwencji; ontologicznych, epistemologicznych, jak i etycznych. Z kolei główny cel, który zamierzam zrealizować, to demitologizacja indeterminizmu (w szerokim i szczegółowym ujęciu) wraz z tym, co implikuje jego przyjęcie. Ponadto – przez wykazanie niedostatku argumentów, na którym wspierają się indeterministyczne stanowiska, jak i błędnych wnioskowań, które konstatują jego tezy – moim zamiarem będzie podważenie zasadności istnienia wolnej woli, jak i antydeterministycznego charakteru rzeczywistości w ogóle.

Zatem będę odwoływał się głównie do nauk przyrodniczych - lecz jako filozof, nie naukowiec.
Ostatnio zmieniony przez Tomasz Włoch 2010-06-25, 14:42, w całości zmieniany 1 raz  

Krzysiek Joczyn

Wysłany: 2010-06-25, 14:50   

Na początek polecam przetłumaczoną na polski książeczkę Ted'a Honderich'a "Ile mamy wolności?". Powinna ona względnie pozwolić rozeznać się w temacie. Poza tym to w naszym rodzimym języku raczej ciężko, zwłaszcza jeśli chce się dotykać sfery cognitive science...

Tomasz Włoch

Wysłany: 2010-06-25, 15:49   

Udało mi się znaleźć w sieci to; niestety pozycje niedostępne.

Tadeusz Zieliński "Porozmawiajmy o woli; szkice psychologiczne"

Joanna Trzópek "Problem woli: między antropologią filozoficzną a psychologią mechanizmów regulacyjnych"

H. Arendt "Wola"

Zbigniew G. Karaś "Wolna wola i determinizm - (czyli prawie los, fatum, przeznaczenie)"

Ted Honderich "Ile mamy wolności?"

Maria Borkowska

Wysłany: 2010-06-25, 16:11   

Dla doktoranta nie istnieje coś takiego jak "pozycje niedostępne". Jeśli książka jest potrzebna do pracy do szuka się jej do skutku - w bibliotece, w antykwariatach, ewentualnie u promotora.
Honderich oczywiście jest dostępny, na przykład na Allegro (przed chwilą sprawdzałam)

Tomasz Włoch

Wysłany: 2010-06-25, 16:17   

Źle się wyraziłem z "niedostępością" :)

Krzysiek Joczyn

Wysłany: 2010-06-25, 16:28   

Co Pan rozumie przez demitologizacje indeterminizmu?

Tomasz Włoch

Wysłany: 2010-06-25, 17:48   

W najmocniejszym sensie zamierzam wykazać, że indeterminizm jest stanowiskiem niemożliwym, zaś wolna wola – stanowiskiem sprzecznym.
W słabszym – chcę poddać krytyce błąd, który polega na transponowaniu niemożności epistemologicznych na ontologię. Tzn. że indeterminizm jest rezultatem niedostatków poznawczych, nie zaś własnością rzeczywistości w ogóle.
Chcę również wykazać, że indeterminizm nie jest argumentem przemawiającym za wolną wolą.

PS zwrot "Pan" jest zbędny ::))

Maria Borkowska

Wysłany: 2010-06-25, 19:00   

Tomasz Włoch napisał/a:
W najmocniejszym sensie zamierzam wykazać, że indeterminizm jest stanowiskiem niemożliwym, zaś wolna wola – stanowiskiem sprzecznym.

A jakie znasz stanowiska indeterministyczne, to znaczy z kim konkretnie zamierzasz polemizować?
Poza tym przypominam, że obok wymienionych przez Ciebie stanowisk istnieje jeszcze kompatybilizm.
Ostatnio zmieniony przez Maria Borkowska 2010-06-25, 19:03, w całości zmieniany 1 raz  

Maria Borkowska

Wysłany: 2010-06-26, 23:17   

Przy okazji - dość rozbudowana dyskusja na temat wolnej woli i (in)determinizmu toczyła się tutaj

janusz kamiński

Wysłany: 2010-06-30, 05:54   

@Tomasz

Bardzo dobre tezy i całkowicie pokrywające się z moim zrozumieniem świata, jako inżyniera, fizyka i kognitywisty amatora.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

ps. trochę tutaj pisałem o nieuchronności determinizmu i iluzji wolnej woli. Ale to było przed wiekami i trzeba będzie to sobie odświerzyć.

Odpowiedz do tematu