OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Model neuronu impulsowego
Autor Wiadomość
Jarek Mazurek.

Wysłany: 2009-08-07, 07:55   

janusz kamiński napisał/a:
Bo nie ma specjalnego sensu tworzenie modeli cząstkowych, których jest bez liku.

W którym miejscu sieci znalazłeś model (najlepiej wielojęzyczny), dzięki któremu laik mógłby poznać rodzaje neuronów i zasadę ich działania, z możliwością zmieniania parametrów i wizualizacją ? Chętnie tam zajrzę.
Poza tym gdyby wszystko było dostępne i przystępne to nie musielibyśmy (ja i Ty) inwestować w książki za 100 zł.

janusz kamiński napisał/a:
I niestety - ponownie, w Polsce taką grupę, pracującą raczej za friko, trudno będzie stworzyć.

Nie do końca za friko. Nagrodą byłoby co najmniej zgłębienie wiedzy przez tworzącego, oraz przybliżenie tematu dla oglądających / testujących, no i chwała ::))
Czasami zdarza się, że po prezentacji dobrej pracy (wykonanej za darmo), jak np. "Katedra" Bagińskiego, autor ma wiele propozycji komercyjnych.
Można taką prezentację potraktować jako autopromocję.

Co do tej interdyscyplinarnej grupy, to zapomniałeś o lekarzu i dietetyku dla grupy. Małysz w okresie szczytowym miał. Żartuję ;;))

Model nie musi być idealny, ważne aby ludzie się nim zainteresowali, a możliwe że pojawią się ciekawe propozycje modeli.
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2009-08-07, 11:39, w całości zmieniany 2 razy  

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2009-08-07, 13:50   

Witam,

przepraszam z góry, bo chciałbym się wtrącić do wymiany zdań, pomiędzy Jarkiem, a Januszem :-)

Sądzę, że nie ma co kruszyć kopii o to, czy pomysł Jarka jest dobry, czy nie, bo to jest kwestia oceny - dla jednych może być świetny, dla innych kiepski i ... każdy, w swoim przekonaniu, będzie miał rację :-)

Jakby tak nie próbować rzucić świata nauki na kolana, tylko stworzyć, jak pisze Jarek, model "dzięki któremu laik mógłby poznać rodzaje neuronów i zasadę ich działania, z możliwością zmieniania parametrów i wizualizacją", to, moim zdaniem, np. strona www z takim modelem mogłaby liczyć na sporo odwiedzających ... I chyba nie trzeba by aż tak wielkiego interdyscyplinarnego zespołu, żeby to zrobić.

Jarku, sprawdzę, czy nie miałbym jakichś namiarów na zapaleńców z kręgów medycznych, żeby Cię z nimi ewentualnie skontaktować w tej sprawie. Niczego nie obiecuję ale spróbuję.

Pozdrawiam

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2009-08-08, 14:36   

Wstępnie dziękuje Leszku.

Zależałoby mi aby zmotywować więcej osób lub grup, najlepiej młodych ludzi (najczęściej mają więcej bezinteresownego zapału niż starsi), do zainteresowania się tą najmniejszą cegiełką, "z której są zbudowane" : światopogląd, religijność, miłość, nienawiść, zdolności itp.

Ja na początek zgłębiam teorię z kilku książek, które przed zapoznaniem się z "Biologicznymi podstawami psychologii" były zbyt trudne.

Za jakiś czas przypomnę o konkursie, będę już miał bardziej konkretne propozycje.

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2009-08-08, 20:54   

Witam,

Jarku, wysłałem Ci wiadomość w powyższej sprawie :-)

Pozdrawiam

Hendzel
[Usunięty]

Wysłany: 2009-09-04, 10:41   

Konstruktywnym działaniem na pewno nie jest wylewanie dziecka z kąpielą. Żyjemy w świecie, gdzie wielu ludzi lubi podpisać się pod cudzym dziełem. A szczególnie w Polsce. I stan polskiej nauki jaki jest... Pozostawię to pytanie jako retoryczne.

Ponadto, kto publikuje opis wynalazku przed jego zgłoszeniem do Urzędu Patentowego. Albo kto publikuje w miejscu, które na skutek luki prawnej w ustawodawstwie krajowym nie daje mu prawa pierwszeństwa do swojego pomysłu. Są to także pytania retoryczne.

A dodatkowo polskie prawo o ochronie praw autorskich i innych dóbr intelektualnych nie gwarantuje autorowi żadnej ochrony pomysłu przed jego publikacją. Czyli składając opracowanie do redakcji, autor naraża się na kradzież swego opracowania. Niestety osobiście mam w tym względzie tylko złe doświadczenia, gdzie redakcja (często redaktor naczelny) to osioł, któremu ośle uszy można by jeszcze wybaczyć, ale tego, że narusza cudze prawa do opracowania jest niewybaczalne. Naiwny ustawodawca dał takim ludziom szerokie pole do popisu, którzy z założenia powinni być osobami zaufania publicznego i chronić tajemnicę powierzonego im dzieła, nawet gdy nie opublikują jego treści.

I stan krajowych czasopism naukowych jaki jest... Kolejne pytanie retoryczne.

Co do zagranicznych wolę się nie wypowiadać. Ci z zagranicy Polaka mają za debila, który da się nabrać na umowę o nie wyjawianiu tajemnicy, która to instytucja prawna w polskim prawodawstwie w ogóle nie występuje, podobnie jak precedens i inne. Ale liczą, że dostaną cokolwiek na podstawie: „Powiedz mi, jak to robisz, a ja ci powiem, czy mi się to do czegoś przyda.”.

Wierzę, że na tym forum gromadzą się (także) ludzie myślący, którzy rozumieją, jakim kapitałem są pomysły. Jakim motorem rozwoju i, co tu dużo mówić, zwiększenia rzeczywistego stanu posiadania kraju, który ma lepsze i więcej pomysłów.

I teraz miałbym opublikować coś byle jak, bo kogoś korci, aby się z tym zapoznać? Pośpiech jest złym doradcą. Publikacja na liście dyskusyjnej nic nie daje, bo nie uregulowano prawnie tego typu publikacji jako wiarygodnych. Liczy się jedynie publikacja papierowa.

Stąd autor albo musi zaufać ludziom, którzy nie są godni zaufania – w redakcjach. Albo wydać to własnym sumptem. Albo coś wymyślić, na przykład założyć wspólnie z innymi myślącymi ludźmi gazetę poświęcającą swe łamy dla celów takich publikacji. Ale przy okazji tak zorganizowaną, aby autorzy czuli się bezpiecznie, po złożeniu swoich prac.

Takich ludzi – konstruktywnie współpracujących – autor niniejszych słów szuka na tej liście. I czego chcieć więcej? Dla zainteresowania tematem, założyłem tu wątek o neuronie impulsowym, aby znaleźć kogokolwiek, co coś wie o tym, jak wygląda wzorzec biologiczny.

A pośpiech.... Jak dotąd, nie opublikowano niczego, co w tym względzie wniosłoby jakikolwiek świeży powiew do tych Sztucznych Sieci Neuronowych. Jeśli zatem znajdą się ludzie chętni do współpracy przy założeniu takiego czasopisma, to mój email jest publiczny i łatwo go znaleźć na mojej stronie.

Tyle w tej kwestii... i kłaniam.

Andrzej Marek Hendzel

www.hendzel.pl
www.archiloch.com

Mateusz Drost

Wysłany: 2009-09-04, 12:06   

No to patentuj wszystko co tam już stworzyłeś.

Piotr Cękiel

Wysłany: 2009-09-05, 09:33   

Andrzeju, mam pytanie: czy twój model neuronu jest uniwersalny, tzn. ogólnobiologiczny- czy chodzi o coś zupełnie innego (wspomniałeś o jaźni) ?

I prośba- regulamin tego forum "nakazuje" podpisywać się imieniem i nazwiskiem, stąd prośba, żebyś zmienił nicka.

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2009-09-06, 09:35   

Jeśli czyjeś dziecko interesuje się neuronami i zna jedynie słuszny (aktualnie) język , to zapraszam do Neuroscience For Kids (za Biologicznymi podstawami psychologii).

Planując budowę modelu neuronu, myślałem mniej więcej o takim poziomie szczegółów, plus zjawiska elektryczne.
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2009-09-08, 09:46, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu