OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Ciekawostki
Autor Wiadomość
Jarek Mazurek.

Wysłany: 2008-03-31, 07:25   

Wywołano atak padaczki przez internet .
Swoją drogą takie migające obrazki w reklamach czy filmach mnie także wyprowadzają z równowagi.

Jacek Podgórski

Wysłany: 2008-03-31, 08:50   

Wracam na forum.
Jarku muszę przyznać, iż powyższa świetna ciekawostka ilustruje sarkastyczny dowcip hakerów. Śledzę cały czas wygłupy "mistrzów konsoli" jak to określał Gibson (m.in. hacking.pl pokazuje i wystrzega często), ale takiego przypadku nie spotkałem - naprawdę szokujące dla mnie.
Za to ja wyciągnę coś co może kilku forumowiczów zadziwić - ataki wywoływane dźwiękiem (najprawdopodobniej na wysokość tonu - drgania fal sinusoidalnych itd., tak jak częstotliwość odświeżania obrazu u innych). Czytajcie --> Sean Paul Music Triggers Woman's Seizures A tutaj wywiad z Devinskym - lekarzem diagnozującym ten przypadek LINK

Jako tako czytałem o wielu przypadkach, gdzie np. mężczyzna dostawał regularnie o tej samej porze ataku mimo brania leków itd. a powód był nadal zagadkowy. Po krótkim wywiadzie środowiskowym wydało się, iż jadąc z pracy obserwował neon migoczący, który następnie po okołu 2 godzinach powodował grand mal. Zmieniając linię autobusową mężczyzna "wyzdrowiał".

Inna sprawa - kiedyś szukając danych na temat źródeł epilepsji w społeczeństwach zorganizowanych o dużej infrastrukturze i zagęszczeniu ludności na m2 - natrafiłem na ciekawy fakt - była to Wielka Brytania, gdzie wg statystyk lekarskich ponad 78% pacjentów cierpiało na ataki różnego typu z powodu traumy i załamania nerwowego (odbytego zarówno w dzieciństwie jak i w wieku dojrzałym, dane z roku chyba 2005). I znowu nasuwa mi się tutaj myśl pisarza Williama Gibsona - gdzie w opowiadaniu Johnny Mnemonic - ludzkość cierpiała na ekstremalną wersję ataków powodowaną przez otaczającą technologię.

Warto zapoznać się z linkiem do NSE, zawierającym skrupulatne informacje.

Co do bannerów i reklam to masz rację - niektóre nie dość, że są namolne i szpecą witryny i w dodatku migają a ostatnio wydają dźwięki (mam tu na myśli skonwertowane filmy do postaci animacji fleshowych). A poza tym strasznie obciążają łącze.
Taka moja dygresja :-)

Paweł Piątkowski

Wysłany: 2008-03-31, 09:49   

Co do padaczki wywołanej bodźcami świetlnymi, to kilka lat temu Japończykom udało się wywołać zbiorowy atak poprzez telewizję :) Podczas emisji bajki animowanej (coś a'la Pokemony) duża grupa dzieci przez odbiornikami dostała ataku. Z tego co widzę, nie wyciągnięto z tej lekcji żadnych wniosków.
Pozdrawiam

Maria Borkowska

Wysłany: 2008-03-31, 11:41   

Z tego co pamiętam to były właśnie "Pokemony".
Określona częstotliwość migającego światła, chociażby w przypadku stroboskopu w dyskotece, może wywołać u podatnych osób atak padaczki. Z migającymi reklamami - analogicznie.

Mikolaj Pawlak

Wysłany: 2008-04-02, 00:36   

Paweł Piątkowski napisał/a:
Co do padaczki wywołanej bodźcami świetlnymi, to kilka lat temu Japończykom udało się wywołać zbiorowy atak poprzez telewizję :) Podczas emisji bajki animowanej (coś a'la Pokemony) duża grupa dzieci przez odbiornikami dostała ataku. Z tego co widzę, nie wyciągnięto z tej lekcji żadnych wniosków.
Pozdrawiam

A kto mialby takie wnioski wyciagac? Telewizja ? :-))
W PL moznaby zaproponowac "Krajowa Rade Obrony Przed MIgajacym Czerwonym Kwardatem" KROPMICK, mysle, ze rzad chetnie sfinansowalby ten szczytny cel oraz hojna reka poparl istnienie takiego ciala z twoich podatkow. Rada urzedowalaby przy publicznej telewizji i pilnowala by zadne migajace pokemony, albo nie daj boze teletubisie nie migaly biednym dzieciom z telewizora. :-)
To tyle tytulem political fiction.

Na serio - ten fenomen, o ktorym wspominasz przyczynil sie do lepszego zrozymienia fotowrazliwosci u ludzi
Zerknij na ponizszy artykul, ktory analizuje fenomen zaprezentowany w nieslawnym odcinku pokemonow
http://www.neurology.org/...stract/64/5/787
Removal of epileptogenic sequences from video material. The role of color.
J. Parra, MD, PhD, S. N. Kalitzin, PhD, H. Stroink, MD, E. Dekker, REEGT, C. de Wit, REEGT and F. H. Lopes da Silva, MD, PhD
NEUROLOGY 2005;64:787-791

Mikolaj Pawlak

Paweł Piątkowski

Wysłany: 2008-04-02, 08:53   

Mikolaj Pawlak napisał/a:

Miałem na myśli bardziej ogólne wnioski, pt. dziecko nie śmietnik, nie ładujmy w nie śmieci ;) Ale to chyba temat na dyskusję mniej kognitywistyczną, a bardziej socjologiczną.
Wielkie dzięki za artykuł, z przyjemnością przeczytam.
Pozdrowienia

Mikolaj Pawlak

Wysłany: 2008-04-03, 00:13   

Paweł Piątkowski napisał/a:
Mikolaj Pawlak napisał/a:

Miałem na myśli bardziej ogólne wnioski, pt. dziecko nie śmietnik, nie ładujmy w nie śmieci ;) Ale to chyba temat na dyskusję mniej kognitywistyczną, a bardziej socjologiczną.
Wielkie dzięki za artykuł, z przyjemnością przeczytam.
Pozdrowienia

Jasne. Cos takiego jak kontrola jakosci w telewizji bardzo by sie przydalo. Mysle, ze jedynym obecnie dostepnym sposobem jest system peer-to-peer oceny sensownych materialow dla dzieci za posrednictwem portalu sieciowego. Mozna to zrobic na jakims sensownym forum dla rodzicow.

Jeszcze nie ustalono, ktora partia ma sprawowac wladze nad telewizja, takze temat doboru materialow nie jest dla nich priorytetem... i pewnie dlugo jeszcze nie bedzie.

Mikolaj Pawlak

janusz kamiński

Wysłany: 2008-05-23, 07:07   

Artykuł Jolanty Chyłkiewicz "Od słowa do słowa" w Newsweeku z 25.05.08 na temat przełomu w leczeniu osób z zaburzeniami mowy potwierdza racje naszej dyskusji o roli zegara wewnętrznego i 3 sekundowego odbioru teraźniejszości. Pani prof. Szeląg w oparciu i przy współpracy Ernsta Poppela zwiastuje przełom w walce z dysleksją, dysgrafią, jąkaniem itp.

Dumny jestem, że forum jest na bieżąco, a nawet wyprzedza :D .

Mikolaj Pawlak

Wysłany: 2008-05-25, 05:20   

janusz kamiński napisał/a:
Artykuł Jolanty Chyłkiewicz "Od słowa do słowa" w Newsweeku z 25.05.08 na temat przełomu w leczeniu osób z zaburzeniami mowy(...).

od słowa do słowa

Mikolaj Pawlak

Łukasz Ratz

Wysłany: 2008-06-03, 10:50   

Ciekawe newsy:

proteza hipokampa - w fazie testów na szczurach:
http://www.newscientist.c...issue-test.html

"czytanie w myślach" - kolejne badania:
http://www.scientificblog..._read_your_mind

:)

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2008-06-13, 12:06   

'Daydreaming' brain is coma clue

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2008-06-13, 21:24   

Mózg steruje protezą ręki

Artur Pilaciński

Wysłany: 2008-06-17, 10:22   

Coś dla rozrywki:

Pinky, Brain and... the brain

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2008-06-26, 20:31   

Elektryczna stymulacja mózgu prawdopodobnie wspomaga początkowy etap uczenia. (Za KopaliąWiedzy )

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2008-07-07, 06:33   

MEDUSA (Mob Excess Deterrent Using Silent Audio)

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2008-07-07, 14:34   

::))

Czy to nie powinno znaleźć się tutaj ?
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2008-07-07, 14:36, w całości zmieniany 1 raz  

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2008-07-07, 17:35   

Że mikrofale potrafią podgrzewać substancje zawierające wodę (więc mózg też) to wiem.
Nie wiem tylko czy w wyniku wzrostu ciśnienia przez gotowanie można usłyszeć głosy.
A co do zdalnego sterowania ludźmi za pomocą mikrofal to oczywiście, że powinno się znaleźć tam.

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2008-07-07, 20:12   

Rozbawiła mnie ta notka o Bushu i Wałęsie :) .

Tu animacja knock-outu, m.in. ujęcie jak mózgowie przemieszcza się w płynie i trafia na czaszkę z tyłu, a po odbiciu się - z przodu. Podobno analogicznie, choć odwrotnie, jest w samochodowych zderzeniach czołowych, kiedy uszkadzane o czaszkę są najpierw płaty czołowe, a potem kora wzrokowa.

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2008-07-07, 22:10   

Robi wrażenie.
Po takim filmie rodzice wypiszą dzieci z sekcji boksu coby nie wyglądały i nie zachowywały się jak większość bokserów po zakończeniu kariery, czyli w 30 roku życia.
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2008-07-08, 06:45, w całości zmieniany 1 raz  

janusz kamiński

Wysłany: 2008-07-08, 06:51   

Witaj Jarku,

nie mogę znaleźć twego postu ale wiem, że pisałeś o i-doserze. Jestem obecnie w sytuacji, gdzie przeklęty Fortinet nie zezwala mi na ściągnięcie sampli (oto swobodny dostęp do internetu w zachodnim, korporacyjnym wydaniu, nie dośc, że big brother is watching you to jeszcze cenzura). Jako, że jest to dokładnie w jednym z obszarów moich zainteresowań (kontrolowanie emocji), chciałbym się dowiedzieć, czy masz wiarygodne, z pierwszej ręki doświadczenia i relacje. Wiem, że muzyka i w szczególności bit może zdziałać dużo jeżeli chodzi o nastrój.

Pozdrowienia

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2008-07-08, 07:38   

Witam.
Tu mam i-dosera
Z tym silnym działaniem na koleżankę to już nie jestem pewien bo najpierw nastraszyłem ją, że to są najnowocześniejsze narkotyki online i może bardziej zadziałała sugestia. Będę jeszcze męczył inne osoby i sam nad tym posiedzę to się upewnię.
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2008-07-08, 07:46, w całości zmieniany 2 razy  

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2008-12-15, 19:02   

Podglądanie myśli z rozdzielczością 10 x 10 czarno białych pikseli.
Szkoda, że wolną metodą fMRI, ale od czegoś trzeba zacząć.
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2008-12-15, 19:15, w całości zmieniany 1 raz  

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2008-12-16, 11:20   

Faktycznie ciekawa sprawa. Z tym, że spotykałem się ze stwierdzeniami pisanymi dobre 10 lat temu, iż na podstawie danych z kory wzrokowej małpy można mniej więcej odtworzyć jej pole widzenia. Znaczy - żadna nowość? Może ktoś jest w stanie naświetlić tę kwestię?

Artur Pilaciński

Wysłany: 2008-12-16, 11:38   

Sławku, prawdopodobnie chodzi Ci o mapowanie kory wzrokowej za pomocą rejestracji aktywności pojedynczego neuronu (single-neuron recording, nie wiem, jak nazywa się to po polsku). To zupełnie inna metoda (i trochę prostsza do takich zastosowań niż sygnał z fMRI). Inna sprawa, że już jakiś czas temu ukazały się doniesienia o możliwości dekodowania z sygnału BOLD intencji jakie ma dana osoba (konkretnie chodziło o to, jakie działanie arytmetyczne ma zamiar wykonać.

PS: raport z badania ukazał się w "Neuronie" w ubiegły czwartek.
Ostatnio zmieniony przez Artur Pilaciński 2008-12-16, 11:45, w całości zmieniany 2 razy  

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2008-12-31, 10:46   

Z wpisu Piotra Cękiela o ksiażce "Homo przypadkiem sapiens" wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja - ponieważ jest to wymiana zdań za długa na "Ciekawostki", pozwoliłem sobie ją przenieść do osobnego wątku:

http://www.kognitywistyka...topic.php?t=283

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2009-09-12, 21:18   

Nieuchronnie nadchodzi epoka cyborgów.
(żródło NS).

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2009-09-16, 03:59   

Neuronowe czary mary

tytuł taki 'gazetowy', ale kryje się pod nim dobry tekst o neurogenezie w dorosłym mózgu.

Mateusz Drost

Wysłany: 2009-09-17, 15:57   

Odzyskane kolory
Jestem niezmiernie ciekaw jak to jest zacząć nagle widzieć kolor zupełnie nowy z którym nigdy wcześniej nie miało się do czynienia.

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2009-09-28, 08:18   

Następny etap czytania (cyfr i ilości kropek) w myślach.
PL
biologynews
sciencedirect - szczegóły odpłatnie.

Coś zbliżonego do telepatii (innej niż uprawia kolega Jan) w WP.
Ilość przekazywanej informacji nie jest na razie oszałamiająca. ::))
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2009-10-11, 18:18, w całości zmieniany 2 razy  

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2009-11-23, 19:53   Chip w mózgu

Sterowanie poprzez chip w mózgu

Odpowiedz do tematu