OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

 Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Co może powiedzieć twarz?
Autor Wiadomość
janusz kamiński

Posty: 635
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2007-09-18, 08:41   Co może powiedzieć twarz?

Witam

Kiedyś były takie badania, powiązane z kryminalistyką, które starały się na podstawie obserwacji i pomiarów twarzy określić czy dana osoba wykazuje cechy przestępcze. Oczywiście szybko je wyśmiano i zarzucono.
Natomiast wszyscy wiemy, że isntnieje wyodrębniony moduł rozpoznawania i analizy twarzy w naszym mózgu. I wiemy, że twarz w kontaktach interpersonalnych zdecydowanie jest czołowym "ekranem" sensorycznym.
Ostatnio nawet poważne badania, poprzez 3D pomiar twarzy dziecka, potrafią określić defekty genetyczne (np. Williamsa czy Jacobsena).
Wszystko to, jak i wiele, wiele innych aspektów, udowadnia nam, że twarz jest najważniejszym elementem w bezpośredniej komunikacji. Ale jak głęboko możemy opierać się na naszych odczuciach jak i również na stereotypach kulturowych. Co nam mówią "rozbiegane oczka", a co "twarz pokerowa". Dlaczego jedni (pozostając w tym samym kręgu kulturowym), natychmiast nam się podobają a inni wywołują repulsję? Ile w tym jest fałszu a ile prawdy.
Bardzo dużo badań, głównie percepcyjnych, już wykonano. Wiemy na czym koncentrujemy wzrok. Wiemy jak twarzą manipulować. Jednak to dogłębne i prawie natychmiastowe odczucie co do wartości drugiej osoby wymyka się większości badań.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez janusz kamiński 2007-09-18, 08:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Paweł Piątkowski


Posty: 218
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2007-09-18, 10:35   Re: Co może powiedzieć twarz?

janusz kamiński napisał/a:
Kiedyś były takie badania, powiązane z kryminalistyką, które starały się na podstawie obserwacji i pomiarów twarzy określić czy dana osoba wykazuje cechy przestępcze.

Nałożono na siebie twarze z olbrzymiej bazy najbardziej zatwardziałych przestępców, żeby uzyskać "twarz statystycznego przestępcy". Jednak efekty trochę zaskoczyły badaczy, bo otrzymana twarz była niezmiernie... piękna. Potęga statystyki :)

Co do odczytywania twarzy drugiego człowieka, to mamy zakodowane pewne wzorce, co łatwo zauważyć po internetowych emotikonach. Dwukropek myślnik i nawias tworzy w naszym mózgu smutny lub wesoły nastrój rozmówcy, a przecież to tylko znaki drukarskie ;)
Podobno obraz uśmiechniętego człowieka, postrzegany prawą półkulą, skłania nas do spontanicznego uśmiechu.
A jak istotny jest odpowiedni układ twarzy dla odbioru emocji łatwo sprawdzić, obserwując osoby, których mięsnie mimiczne nie pracują prawidłowo, np. u parkinsoników ("twarz maskowata") czy udarowców. Z kolei osoby o bogatej mimice zawsze postrzegamy jako bardziej otwarte i emocjonalne.
Pozdrawiam i czekam na ciekawą dyskusję
 
 
Jarek Mazurek.


Posty: 700
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-09-18, 10:48   

Jeśli chodzi o odczucie piękna twarzy to podoba nam sie twarz przeciętna = uśredniona z możliwie dużej ilości "próbek" twarzy z całego świata, włączając wszystkie rasy i kolory skóry.
Cytat:
W genetyce pojęciem oznaczającym dobieranie się zwierząt w pary z preferencją dla przeciętności jest koinofilia
_________________
"...jeśli tylko potrafimy sobie coś wyobrazić, to prędzej czy później ktoś to zrobi..."
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2007-09-18, 10:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Maria Borkowska


Posty: 491
Skąd: jest gdzieś lecz nie wiadomo gdzie
Wysłany: 2007-09-18, 10:55   

"Czytanie z twarzy" jest ważne z ewolucyjnego punktu widzenia. Ci, którzy źle odczytywali wyrazy twarzy byli szybko eliminowani ;;)) Dlatego obecnie nasze współczesne mózgi są wyposażone w specjalne struktury do odczytywane oblicz naszych współplemieńców.

Co do "pięknego przestępcy" to może nie chodziło to o to, że mieszano oblicza morderców, ale o to, że tych oblicz było wiele. Generalnie - im więcej różnorodnych cech zostanie ze sobą wymieszanych, tym lepiej: zarówno pod względem genetycznym jak i ... estetycznym. Dlatego osoby mieszanych narodowości cieszą się przeważnie dobrym zdrowiem i urodą. (Chociaż oczywiście jest wiele wyjątków, które nie potwierdzają tej reguły)

Przy okazji coś co pewnie każdy zna, ale zawsze warto przypomnieć: prozopagnozja
 
 
Marian Porwoł


Posty: 54
Skąd: Łomża
Wysłany: 2007-09-18, 14:33   

Witam,
Wpis Janusza wyraźnie nawiązuje do "teorii umysłu" - będącej od jakiegoś czasu obszarem zainteresowań kognitywistyki.

Poniżej oznaczę: A- osobnik "percepujący" twarz osobnika B.

Odnośnie twarzy B:
Przypuszczam, że mikrowyrażenia będące skutkiem pracy poszczególnych grup mięśni twarzowych z pewnością mogą być punktem wyjścia dla niektórych metodologii oceny stanu umysłu. Z drugiej strony nie wydaje mi się żeby sama "statyczna" twarz wnosiła coś nowego do teorii umysłu (nie uwzględniając takich przesłanek jak np. mocna asymetria z rozluźnieniem jednej ze stron - co wskazuje na prawdopodobny jednostronny udar mózgu - objaw neurologiczny). "Statyczne" podejście bardzo jakoś mi się kojarzy z frenologią.


Odnośnie teorii umysłu (w tym przypadku osobnika A):
Dość świeży artykuł (ang.)Hormon który pomaga czytać myśli donosi o eksperymencie w którym wykazano że mężczyźni pod wpływem oxytocyny skuteczniej operują praktyczną stroną zagadnienia (odczytywania stanu umysłu) :)


Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Marian Porwoł 2007-09-18, 14:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
janusz kamiński

Posty: 635
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2007-09-18, 18:51   

Witam

święta racja Marianie. Podświadoma analiza twarzy inerlokutora jest procesem dynamicznym i wyjątkowo szybka, raczej subluminarna percepcja obrazu twarzy rozpoczyna proces kategoryzacji, której wyjściem jest, w "najpierwszym" momencie, wynik - podoba się/nie podoba się. Analiza wizerunku statycznego nie daje nam takich rezultatów. Jest tutaj (niestety?) zaangażowana pełna świadomość.

pozdrawiam
 
 
Kasia Socha

Posty: 2
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2007-09-27, 17:51   

Witam,
bardzo interesujący wątek ;) w ogóle morfopsychologia (która zajmuje się związkami pomiędzy kształtami twarzy a cechami ludzkiego charakteru) jest interesującą dziedziną.

Ciekawe są badania ukazujące, że kobiety potrafią odczytac z męskiej twarzy to czy mężczyzna będzie dobrym ojcem czy też idealnym kochankiem. Jedne z takich badań były przeprowadzane na grupie 40 studentów. Najpierw naukowcy zmierzyli uczestnikom poziom testosteronu, a także poddali testom, które miały sprawdzic ich podejscie do dzieci i ewentualnego ojcowstwa. Następnie pokazano zdjęcia mężczyzn 30 studentkom, które miały za zadanie ocenic ich atrakcyjnosc i podejście do dzieci. Na podstawie twarzy na zdjęciach, studentki wskazały potencjalnych kandydatów na mężów albo na krótki romans. Badania dowiodły, że panie w większości dokonywały trafnych wyborów. Panowie, którzy lubili dzieci oraz stwierdzali chęc posiadania ich w przyłości, zostali ocenieni przez panie jako najlepsi partnerzy do poważnego związku.

Oczywiście interpretacja cech mężczyzn zależała od nastawienia kobiet. Te kobiety, które nastawiały się np. na krótki romans typowały tych mężczyzn, którzy cechowali się najwyższym poziomomem testosteronu.

Tak więc, widac że niektóre wskazówki kobiety rejestrują nieświadomie - odczytując subtelne oznaki (jak właśnie np. chęc posiadania dzieci) z męskiej twarzy.

Pozdrawiam
 
 
Slawomir Wacewicz
Administrator


Posty: 1117
Skąd: Toruń
Wysłany: 2007-09-27, 19:07   

Kapitan Fitzroy o mało co nie odmówił przyjęcia Darwina na pokład Beagla, ponieważ nos Darwina nie był zgodny z modelem nosa, któy 'powinien' cechować dobrego przyrodnika. Na szczęście Fitzroy po rozmowie z Darwinem postanowił zrobić wyjątek, dzięki czemu mamy teorię ewolucji :) .

Co do kobiecych preferencji wobec męskich twarzy - zdaje się, że chodziło o zależność preferencji od fazy cyklu. Klasyka psychologii ewolucyjnej; było to nawet ładnie pokazane w programie Human instincts na BBC. Kobiety w fazie płodnej miały większą tendencję do twarzy wskazujących na wysoki poziom testosteronu mężczyzny.
Poziom testosteronu wpływa na cechy anatomiczne (wąskie biodra, szerokie bary, mięśnie, szeroka szczęka, zdaje się, że także krzaczaste brwi). Testosteron jest także ewolucyjnie 'kosztowny' - zwiększa podatność na choroby, no i popycha do zachowań ryzykownych :) .
Kobieta stwierdza - oczywiście podświadomie - że to dobry samiec, by połączyć z nim geny. Poza fazą płodną preferowane są "łagodniejsze" twarze - facetów, którzy są lepszymi kandydatami na partnera długoterminowego.

Pozdrawiam
_________________
http://www.home.umk.pl/~wacewicz/
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2007-09-27, 23:34, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Marian Porwoł


Posty: 54
Skąd: Łomża
Wysłany: 2007-09-30, 18:31   

Witam ponownie,
po znalezieniu tego doniesienia wiem, że moja ww. opinia była przynajmniej częściowo błędna (okolice oczu jednak coś (oczywiście) mówią ... :-) Szczególnie ciekawa wydaje mi się rola ciała migdałowatego (i tempo w jakim "działa")
o której można tutaj poczytać.
Pozdrawiam :)
 
 
janusz kamiński

Posty: 635
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2007-10-16, 10:04   

Witam,

wczorajszy Newsweek z 21.10.2007 opublikował wyniki badań odbioru emocjonalnego trzech polityków: Kaczyńskiego, Tuska i Kwaśniewskiego. Testy przeprowadzono w pełni lege artis na grupie losowej 100 studentów. Każdy miał umieszczone elektrody na czole, policzkach i wokół oczu i elektrody EEC. Każdy z badanych obejrzał 40 sekundowe wystąpienie. Z dużą satysfakcją stwierdzam, że wyniki całkowicie pokrywają się z moimi amatorskimi obserwacjami.
Może dlatego tak łatwo mi się zdawało egzaminy i np. nie jestem zaczepiany przez celników na granicach ;;)) .

Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Support forum phpbb by phpBB Assistant
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandgreen created by spleen modified v0.3 by warna

CogNews.net
Patronat Medialny kognitywistyka.net

patronat medialny

patronat medialny


Dni Mózgu 4

patronat medialny


Ways to protolanguage