OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Integracja Sensoryczna
Autor Wiadomość
Maria Borkowska

Wysłany: 2007-08-30, 20:21   

hmmmm
Gdybym chciała autystyczne dziecko nauczyć kontaktu ze światem, to raczej nie dawałabym mu zwierza, który prezentuje typowo autystyczne zachowania. Dlatego zalecałabym raczej okłady z psa :)
Co do zastosowania kotów w terapii (w ogole, nie tylko w przypadku autyzmu) to zaskoczyłeś mnie. Ja bałabym się pracować w terapii z kotem, jako że jest to stwór raczej niecierpliwy i mało... współczujący. Chociaż koty, podobnie jak psy bywają różne. Co innego cavalier king charles spaniel ♥ a co innego doberman (w kontekście kynoterapii rzecz jasna). Może istnieje jakaś rasa kota, który jest w zachowaniu "psi". (Tak jak są "kocie" psy np. basenji, który myje się łapą :) )

Paweł Piątkowski

Wysłany: 2007-08-30, 22:48   

I dlatego to co mówiłem najlepiej potraktować jako ciekawostkę. Też bym się nie zdecydował na "kocią" terapię, choćby dlatego, że byłbym mocno sceptyczny co do jej skuteczności. A psa widziałem "w działaniu" z autystycznym chłopcem i skuteczność kynoterapii znam.
Natomiast sama idea "leczenia podobnym podobnego", czyli kontaktu kotów z dziećmi autystycznymi ma dla mnie sens. Porównując: łatwiej trafić do ludzi z tzw. półświatka, używając grypsery :)

Jacek Podgórski

Wysłany: 2007-09-01, 10:25   Kot, koty, koty

Dodam swoje 5 gr jako właściciel kocura o nienagannej opinii.

Istnieją dwie rasy kotów, które są często i zwykle "stosowane" w terapii z dziećmi autystycznymi (i schorzeniami w spektrum autyzmu) oraz z specyficznymi porażeniami. A mianowicie mam tu na myśli
- kota rasy Ragdoll - niezwykle ufnego i spokojnego, poza tym kot ten jest niezmiernie cierpliwy i wytrzymały na ból i "intensywne głaskanie" :-) ,
http://www.ragdoll.com.pl/

- kota rasy Cornish Rex - jedynego ruchliwego kociaka co merda ogonem jak pies. istnieją mity, iż ten kot nie ma współczynnika agresji :-) no i jest niezwykle "gadatliwy" co jest bardzo istotne - wydaje specyficzne (tzw. "skwirki" o niskim tonie)
http://www.cfainc.org/breeds/profiles/cornish.html

W sumie często się mówi o felinoterapii, ale najpierw trzeba rozwiać mity (m.in. roznoszonej toksoplazmozy przez koty), gdyż kot to idealny kompan i "barbituran" duszy. Kot to wielki przyjaciel, któremu potrzeba poświęcić dużo cierpliwości a on tym samym się odwdzięczy. Poza tym kot wykazuje w niektórych sytaicjach podobną intuicję co pies, np. w czasie choroby itd (w nawrocie depresji czy przed atakiem epileptycznym). Każdy kto ma psa i kota lub jedno zauważy ten fakt.

Maria Borkowska

Wysłany: 2007-09-01, 11:41   

Dzięki za niezwykle interesujące informacje. Zaraz obadam w sieci te rasy, jestem bardzo ciekawa jak wyglądają.
Co do intuicji to każdy właściciel może to stwierdzić. Gdy byłam dzieckiem moi rodzice mieli jamniczkę szorstkowłosą miniaturową, który mnie nie lubiła. Ale zawsze siedziała koło mnie kiedy byłam chora. Rodzice używali tej suki jako detektora pozwalającego jednoznacznie stwierdzić kiedy jestem chora, a kiedy udaję aby nie iść do szkoły na klasówkę. Suka nigdy nie dała się nabrać na symulowanie.

Hanna Wojciechowska

Wysłany: 2007-09-01, 17:54   

Maria Borkowska napisał/a:
..Rodzice używali tej suki jako detektora pozwalającego jednoznacznie stwierdzić kiedy jestem chora, a kiedy udaję

To prawda, nosa psa nie da się oszukać. Centrum węchowe jest u psa dużo lepiej rozwinięte niż u człowieka i o wiele większe. Nabłonek węchowy w nosie dorosłego człowieka ma wielkość około 2,5 cm², podczas gdy w nosie jamnika 75 cm² zaś u owczarka 150 cm². Nabłonek węchowy psa ma także wiele więcej komórek węchowych niż ma to miejsce u człowieka. My mamy około 5 milionów komórek, jamnik około 125 milionów, foxterier 147 milionów, owczarek niemiecki 220 milionów a posokowiec 300 milionów. Jednak nie sama liczba komórek węchowych świadczy o przewadze psiego nosa ale też ich czułość. Stwierdzono, że u psa ich czułość jest ok. 10 000 razy większa niż u człowieka. Pies potrafi wyczuć obecność soli kuchennej w 0,01% roztworze wodnym.
Te rewelacyjne zdolności psów wykorzystał prof. T. Jezierski (INSTYTUT GENETYKI I HODOWLI ZWIERZĄT). Jego badania sponsorowane przez LANCET przyniosły niesamowite efekty. Okazało się, że "psi detektor" jest wielokrotnie czulszy we wczesnej diagnozie choroby nowotworowej (wówczas pracował nad czerniakiem) niż najnowocześniejsze urządzenia.
Kynoterapia jako metoda pomocy w rehabilitacji - nie mam na myśli "miziania" się z psem tylko metodyczną pracę rehabilitacyjną - pozwala wychwycić zróżnicowanie zachowania psa przy wykonywaniu tych samych ćwiczeń z tym samym dzieckiem. Wywiad u rodziców w takim przypadku zwykle pokazuje, że pies wywąchał zmianę np. pogorszenie lub polepszenie samopoczucia czy odstawienie leków u dziecka. Nie wykorzystujemy jeszcze możliwości naszych "braci mniejszych" w odczytywaniu eterycznych markerów fabryki biochemicznej zwanej człowiekiem. Nie jesteśmy tacy doskonali jako gatunek, są lepsi od nas ;) - dobrze, że są naszymi pomocnikami :)

Odpowiedz do tematu