OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
ciekawostki
Autor Wiadomość
Maria Borkowska

Wysłany: 2007-08-01, 11:11   

Co do tego rozmiaru to polemizowałabym.
Co jakiś czas pojawia się właśnie taka fama, że znaleziono kogoś kto miał bardzo mały mózg a mimo to funkcjonował "normalnie". Mężczyzna z tego artykułu miał IQ 75, to już nie tylko "poniżej normy", to już prawie upośledzenie (lekkie liczy się od 50 do 69). Zresztą IQ to nie jedyny wymiar należałoby zbadać inne funkcje poznawcze tego człowieka.
Przypomina mi się słynny przypadek studenta matematyki IQ 126, którego badał Lorber. Podobno ów student na skutek wodogłowia "prawie wcale nie miał mózgu". Ale tu także brak dokładnych danych oprócz tego, że badany "nie skarżył się na żadne poważne dolegliwości"

Maria Borkowska

Wysłany: 2007-08-01, 15:39   

Tutaj ciekawostka o gestach i uczeniu się.

A to polecam szczególnie
Ostatnio zmieniony przez Maria Borkowska 2007-08-02, 00:17, w całości zmieniany 2 razy  

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2007-08-05, 12:38   

Myszki ze schizofrenią! (BBC News)

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2007-08-07, 12:38   

Kawa polepsza pamięć na starość (ale nie u mężczyzn...) (BBC News)
Osobiście stawiam, że najtrafniejszym podsumowaniem jest ostatnie zdanie artykułu.

Maria Borkowska

Wysłany: 2007-08-07, 13:35   

Ja słyszałam o badaniach w których naukowcy dowiedli, że pięć filiżanek kawy dziennie obniża ryzyko zachorowania na raka. Jasne, badani pewnie nie zdążyli zejść na raka, bo po paru latach takiej kuracji trafiał ich zawał.
pozdrawiam

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2007-08-10, 11:06   Językowy talent - lewy zakręt Heschla

Jeśli za talent do nauki obcych języków w wieku dorosłym odpowiadają geny, to
ten talent mieści sie w Zakręcie Heschla (HG) w lewej półkuli.
Art. w Rzeczpospolitej
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2007-08-10, 11:07, w całości zmieniany 1 raz  

janusz kamiński

Wysłany: 2007-08-14, 06:10   

Witam wszystkich serdecznie!

Dotarł do mnie (wreszcie...) numer magazynu Time z 12 lutego 2007. Cover story i większość zawartości poświęcone jest naukom kognitywistycznym. Wspaniale, że jeden z najpopularniejszych i opiniotwórczych tygodników cały numer zatytułował The Brain - A User Guide. I napisali w nim naprawdę wielcy tego tematu: "The Mystery of Consciousness" by Steven Pinker, " How The Brain Rewires Itself" by Sharon Begley, "Six Ways To Handle Stress" by Christine Gorman i "The Power Of Hope" by Scott Haig. Są również opine takich fachowców jak Colin McGinn, Michael Gazzaniga, Bernard Baars, Antonio Damasio i Daniel Dennett. I wiele, wiele innych. Kawał fantastycznej, dziennikarskiej roboty. I świadczy to o tym, że podobnie do słynnego numeru z przed paru lat, gdy " człowiekiem roku" został wybrany (tak, tak) - telefon komórkowy, jako ten, mający największy wpływ na zmianę naszego życia, ten numer zwiastuje, że najbliższa przyszłość należy do nauk badających mózg i umysł. To naprawdę nobilituje to forum ( :-) ), i świadczy o dużym wyczuciu sytuacji i momentu większości kolegów.

Na koniec, może jeden temat, którym warto się zająć na forum i nakreślony przez Pinkera jako Easy Problem i Hard Problem. Wg. takiej klasyfikacji, w większości naszych tematów i dyskusji obracamy się w kręgu Easy Problem. Może jeszcze nie czas, aby zmierzyć się z tym cięższym zagadnieniem naszej świadomości? Nie mniej, warto by się nad tym zastanowić.

Pozdrawiam ponownie

PS. Jeszcze taka jedna głupota, ot luźna asocjacja nasunęła mi się po lekturze w/w Time'a: jak to jest, że Toruń daje nam i Rydzyka i "kognitywistyka.net"? I kiedy zostaniemy wyklęci przez tego pierwszego pana?

jk
Ostatnio zmieniony przez janusz kamiński 2007-08-14, 06:45, w całości zmieniany 2 razy  

Maria Borkowska

Wysłany: 2007-08-14, 11:25   

janusz kamiński napisał/a:

Na koniec, może jeden temat, którym warto się zająć na forum i nakreślony przez Pinkera jako Easy Problem i Hard Problem. Wg. takiej klasyfikacji, w większości naszych tematów i dyskusji obracamy się w kręgu Easy Problem. Może jeszcze nie czas, aby zmierzyć się z tym cięższym zagadnieniem naszej świadomości? Nie mniej, warto by się nad tym zastanowić.

Hard problem to raczej działka filozofii umysłu niż kognitywistyki (w jej neuronaukowym aspekcie). Tutaj sporo do powiedzenia ma neurofenomenologia.
pozdr

janusz kamiński

Wysłany: 2007-08-14, 12:44   

Hmm.. Mario, czy ja wiem...
(przy okazji witam i pozdrawiam po, że tak powiem, wytężonej przerwie)

Np. Pinker sądzi tak:
"The most popular attitude to the Hard Problem among neuroscientists is that it remains unsolved for now but will eventually succumb to research that chips away at the Easy Problem"...
Jest to trochę wyrwane z kontekstu, ale generalna idea jest taka, że w przyszłości (dalekiej - niedalekiej ?) damy sobie z tym radę na gruncie nauk ścisłych.
Oczywiście, nieskromnie się tu plasując, jestem tak jak Pinker optymistą.

Pozdrawiam
-------------------
mnie smuci nawet martwa szypawka i pająk.
Ostatnio zmieniony przez janusz kamiński 2007-08-14, 12:47, w całości zmieniany 2 razy  

Jacek Podgórski

Wysłany: 2007-08-23, 10:49   

Zapraszam na bardzo ciekawą stronę Jake'a Mandella - artysty i członka kilku zespołów badawczych (pracujących nad softwearwą syntezą granulowaną, instrumentami VSTi oraz neuromapowaniem zdolności percepcyjnych ludzkiego aparatu słuchowego)
W 3 minuty można w interesujący sposób zbadać sobie adaptację ucha do zmian wszelkich dźwięku (tonu, rytmu).
Polecam - miałem rewelacyjne wyniki!

http://jakemandell.com/20...s-in-3-minutes/

http://www.tonometric.com/

Zastrzegam, iż jest to eksperymentalny test stworzony na potrzeby pracy Mandell i bazujący na jego barwach oraz patternach perkusyjnych.
Warto zobaczyć także jego prace z zakresu percepcji obrazu zsynchronizowanego z dźwiękiem w technologi DD 5.1 naprawdę - uczta dla oczu i słuchu. Gwarantuje, ze odbiorca będzie miło zaskoczony.

Maria Borkowska

Wysłany: 2007-08-29, 13:24   

O tym jak małpiszony gadają do dzieci to tu

janusz kamiński

Wysłany: 2007-09-07, 12:02   

Ot takie luźne, aczkolwiek mniemam kontrowersyjne przemyślenie.

Przyswajanie wiedzy a już na pewno uczenie, jest znacznie gorsze, gdy się korzysta z komputera (zapomnijmy całkowicie o TV), niż gdy używamy książek czy słuchamy lektora.

Spory wpływ wg. mnie mają tu prace tak absorbujące Marka, Jarka i Pawła w kierunku udoskonalania interfejsów. Dążą oni do wyśrubowanych działań intuicyjnych i "foolproof", tak by w końcu komputer "myślał" za operatora. To jest ok w sprzęcie popularnym. Ale, np. w edukacji takie minimalizowanie wysiłku operatora wcale nie poprawia przyswajalności treści.

Powinniśmy również tworzyć coś aby nie stać się społecznością "komputerowych idiotów".
::)) ;;))

pozdrawiam

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2007-09-07, 12:19   

Tak, kontrowersyjne.
Ten kij (komputery w kontekście uczenia się) ma dwa końce.
Jak kalkulator kieszonkowy, który oduczył umiejętności liczenia prostych działań w pamięci (np. przy zakupach) ale usprawnił liczenie trudniejszych działań.
janusz kamiński napisał/a:
"komputerowych idiotów"

Komputerowe programy wspomagające uczenie : języków, znaków drogowych, pilotowania samolotu odrzutowego itp. mają wiele zalet.
Była ostatnio w mediach dyskusja o tym, że w pewnych środowiskach komputery i internet mało wniosły (bo i tak są stosowane tylko do gier lub odtwarzania filmów)
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2007-09-07, 12:20, w całości zmieniany 1 raz  

Paweł Piątkowski

Wysłany: 2007-09-07, 12:30   

Hmm... Faktycznie dałeś mi do myślenia. Zawsze byłem przeciwnikiem tworzenia świata głupców, za których myślą maszyny, ale nigdy nie myślałem o swoim projekcie w tym kontekście...
Wydaje mi się, że to jest temat na dyskusję o tym, jakie są granice ułatwiania nam życia. Czy pilot do telewizora przekracza te granice? A ruchome schody, elektrycznie otwierane drzwi?
Podane przeze mnie przykłady uwalniają nas od wysiłku fizycznego. Mogą być bardzo pożyteczne, np. dla osób niepełnosprawnych, ale są też przyczyną powstawania kolejnych pokoleń nieruchawych grubasów z problemami kardiologicznymi.
Analogicznie - gdzie biegnie granica pomiędzy rozwiązaniami ułatwiającymi poruszanie się po Internecie, a takimi produkującymi społeczeństwo idiotów, niezdolnych do rozumienia treści trudniejszych niż kolorowa ikonka?

Łukasz Ratz

Wysłany: 2007-09-09, 11:09   

Witam:)

Ta informacja jest już trochę odgrzewana:

http://www.polityka.pl/po...ut=15&page=text

Jakby odnieść to do ai to ciekawe konsekwencje można by wyciągnąć:)
Pozdrawiam:)

janusz kamiński

Wysłany: 2007-09-12, 14:40   

Taki fajny temat znalazłem oto na pewnych Warsztatach.

TECHNIKI PRZEżYCIA - Jak żyć będąc cały czas w błędzie.

Pozdrawiam

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2007-09-12, 23:36   Rozumiejąca papuga ?

Ciekawe ile u 31 letniej papugi Alex (Avian Learning EXperiment) było rozumienia, a ile wyuczonych odruchów ?
Według doktor Irene Pepperberg papuga osiągnęła poziom rozwoju intelektualnego 5-letniego dziecka. Chciałbym aby to było możliwe (przełamanie hegemonii Homo Sapiens w myśleniu) ale wydaje mi się, że rzeczywistość została przesłonięta miłością do zwierząt.
Myśląca papuga
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2007-09-12, 23:44, w całości zmieniany 3 razy  

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2007-09-14, 11:46   

Sztuczne barwniki w żywności dla dzieci odpowiedzialne za ADHD

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2007-09-14, 11:49   

I jeszcze żywcem z This week in Science

A No-Win Solution for Checkers

Computer scientists have traditionally used games such as chess as test cases for research in artificial intelligence. Less challenging games that have a small search space can be completely solved with computers by examining every possible set of moves from a given starting position. Chess has an immense search space that would require the fastest computers eons to solve, but other games provide tough but feasible challenges. Schaeffer et al. (p. 1518, published online 19 July; see the 20 July news story by Cho) report their solution of the game of checkers. If black moves first, and the opponents execute perfect play, the game ends in a draw. The analysis began in 1989 and required dozens of computers for a complete solution.
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2007-09-14, 11:49, w całości zmieniany 1 raz  

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2007-09-24, 08:23   Dziecinny entuzjazm ?

Pozwolę sobie zacytować fragmenty z felietonu prof. Władysława M. Turskiego.[Teleinfo, 27.08.2007]
Cytat:
Przez ostatnie pół wieku nie zbliżyliśmy się ani o cal do żadnego z dawno wyznaczonych słupów milowych sztucznej inteligencji. A to, że komputer wygrał w szachy z arcymistrzem, z inteligencją nie ma akurat nic wspólnego
i
Cytat:
Niektórzy do dojrzałego wieku zachowują dziecinny entuzjazm i wiarę w cudowne możliwości nauki

Podobne zgorzknienie i czarnowidztwo widziałem u S.Lema po osiągnięciu wieku "dojrzałego".
Widocznie do "dojrzałości" brakuje mi co najmniej 27 lat, bo entuzjazmu jeszcze nie zatraciłem.
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2007-09-24, 13:05, w całości zmieniany 4 razy  

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2007-09-24, 14:53   

Witam,

przez chwileczkę się zastanawiałem, co wpis Jarka robi w "ciekawostkach", ale rozumiem, że to cytowane poglądy prof. Turskiego są właśnie ciekawostką :-)

Trudno mi komentować, bo nie znam całości tekstu (może jest gdzieś w sieci, zobaczę).
Żeby się należycie odnieść trzeba by zobaczyć jakie słupy milowe profesor miał na myśli, no i się zastanowić, czy jesteśmy bliżej nich czy nie. Zaś co do inteligencji - jeśli komputer wygrywa w szachy tylko dzięki mocy obliczeniowej, to, nie da się zaprzeczyć, inteligecją nazwać to trudno, w takich przypadkach mówi się raczej o "brute force".

Pozdrawiam

Marek Kasperski

Wysłany: 2007-09-25, 23:38   

Przypominam Leszku, ze moc obliczeniowa ludzkiego mózgu jest wciąż większa niż superkomputerów. Odwołuję w tej kwestii chociażby do Kurzweila.

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2007-09-26, 07:59   

Tu się ktoś dość przystępnie i ciekawie rozpisał na powyższy temat.

janusz kamiński

Wysłany: 2007-09-26, 08:02   

Trochę nie bardzo rozumiem Marku, jak precyzyjnie można mówić o mocy obliczeniowej mózgu, gdy nie do końca poznane są procesy myślenia w sensie komputacji. Jakie parametry porównawcze należy tu stosować?

Pozdrawiam

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2007-09-26, 19:41   

Witam,

Marek Kasperski napisał/a:
Przypominam Leszku, ze moc obliczeniowa ludzkiego mózgu jest wciąż większa niż superkomputerów. Odwołuję w tej kwestii chociażby do Kurzweila.

Marku, dzięki za przypomnienie, ale ... ma się chyba nijak do tego, co napisałem :-)

Leszek Nowaczyk napisał/a:
Zaś co do inteligencji - jeśli komputer wygrywa w szachy tylko dzięki mocy obliczeniowej, to, nie da się zaprzeczyć, inteligecją nazwać to trudno, w takich przypadkach mówi się raczej o "brute force".

Nie porównywałem mocy obliczeniowych ludzi i komputerów, to osobny temat i trochę kontrowersyjny, napisałem, że jeśli komputer wygrywa tylko dzięki "brute force", to nie jest to inteligencja i będę bronił tego poglądu, choćby mnie Kurzweil żywym ogniem przypiekał :-)

Pozdrawiam

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2007-10-03, 13:14   10 technologii

Cytat:
Dotychczas to ludzie musieli uczyć się języków maszynowych. Jednak dzięki analizie i przetwarzaniu języka naturalnego niedługo sytuacja może się odwrócić. Technologia Streaming Logic, stworzona przez Linguistic Agents, umożliwia przetwarzanie języka naturalnego na zestaw logicznych zasad poprawnie interpretowanych przez komputer. Wykorzystanie sztucznej inteligencji i lingwistyki pozwoliło na automatyzację procesu tłumaczenia języka naturalnego na zależne formy logiczne, które - dzięki określeniu zależności zachodzących między nimi - mogą być interpretowane przez komputer. Poszczególne formy logiczne, stanowiące funkcje określonych operatorów, wraz ze związkami zachodzącymi między nimi są automatycznie zapisywane w formacie XML i mogą być wykorzystywane przez aplikacje zewnętrzne.

Według Ann Grackin z firmy konsultingowej ChainLink Research, tym co odróżnia Streaming Logic od podobnych rozwiązań są unikalne możliwości analizy związków pomiędzy poszczególnymi słowami i określania ich znaczenia ze względu na kontekst. Jej zdaniem algorytmy te mogą posłużyć np. jako podstawa do zbudowania zaawansowanego oprogramowania do automatycznego tłumaczenia aplikacji lub dokumentów biurowych.

Wygrubienia są moje.
10 technologii które mogą zawojować świat
Ostatnio zmieniony przez Jarek Mazurek. 2007-10-03, 13:17, w całości zmieniany 2 razy  

Adam Sładek

Wysłany: 2007-10-03, 13:40   

Marek Kasperski napisał/a:

A to ktoś obliczył już moc obliczeniową ludzkiego mózgu? Mógłbyś przybliżyć?

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2007-10-08, 08:08   Rzpoznawanie twarzy

Małe urządzonka o ciekawych możliwościach
detektor uśmiechu

Filip Grabowski

Wysłany: 2007-10-09, 18:39   

to takie coś:
http://www.news.com.au/da...5012895,00.html

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2007-10-09, 19:27   

Witam,

szczerze polecam kliknięcie w link podany przez Filipa :-)

Po pierwsze dlatego, że przynajmniej część Forumowiczów stwierdzi, że obiekt testowy jest ... całkiem, całkiem :-)
Po drugie: niezależnie od trafności diagnozy, którą półkulę mózgową preferuje obserwator, interesujące (jak zwykle w podobnego rodzaju testach) jest sprawdzenie swojej możliwości "przełączania się" pomiędzy możliwymi interpretacjami.

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu