OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Świadomość u noworodka.
Autor Wiadomość
Piotr Cękiel

Wysłany: 2010-01-11, 09:36   

Dziękuję za dobre słowa Januszu, ale genialny na pewno nie jestem :)

Posługuję się logiką, nazywaną potocznie "chłopskim rozumem".
NB kiedyś Cię prosiłem, żebyś mi podrzucił jakieś publikacje Taylora- jestem ciekaw jego poglądów. Jednak już z tego co piszesz wyczuwam, że trochę inaczej pojmuję świadomość i funkcję tworu siatkowatego niż on.

Według mnie twór siatkowaty (NRT też, jeśli potraktować je jako jego część) "nadzoruje" świadomość, w tym "włącza" ją i "wyłącza" (np. sen, ale nie tylko). Nadzorowanie odbywa się poprzez sterowanie przepływem naczyniowym. Działoby się to na drodze unerwienia naczyń krwionośnych OUN bezpośrednio przez twór siatkowaty i realizowane byłoby na drodze mechanizmu sprzężenia zwrotnego, którego nawet nie potrafię sobie wyobrazić.

Nie muszę dodawać, że ostatni akapit to bardziej moje intuicyjne wypociny, niż racjonalny pogląd z argumentami na poparcie ;)
Ostatnio zmieniony przez Piotr Cękiel 2010-01-11, 09:37, w całości zmieniany 2 razy  

Piotr Cękiel

Wysłany: 2010-01-11, 19:02   

Sławek:
Cytat:
Mam natomiast ogromne wątpliwości w stosowaniu kategorii ludzkich do zwierząt, zwłaszcza jeśli chodzi o poziom subiektywnych odczuć. Bo na czym to oprzeć?

Mam w związku z tym pytanie. Czy słyszałeś może o doniesieniach popełniania takich samobójstw przez przebywające w niewoli zimnokrwiste kręgowce, lub bezkręgowce?

Jeśli nie- i nie słyszał o nich nikt, to może wyjaśnienie zagadki ich występowania wśród ssaków i ptaków, mechanizmem myślenia i podejmowania decyzji (świadomym) nie jest błędne. Dla mnie ludziom pod każdym względem jest bliżej do innych termostatów (i odwrotnie), niż tym innym termostatom do niższych kręgowców.
Ostatnio zmieniony przez Piotr Cękiel 2010-01-11, 19:03, w całości zmieniany 1 raz  

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2010-01-11, 19:53   

Nie znam żadnych tego typu doniesień. Żeby wyciągać wnioski i stosować termin 'samobójstwo' trzeba by mieć jakieś konkretne dane z dokładnym opisem zjawiska i analizą wykluczającą wyjaśnienia alternatywne.

Ale cały czas podkreślam, że nawet jeśli stwierdzimy u zwierząt X rodzajów zdolności poznawczych przypominających ludzkie, to i tak nie będziemy mogli w sposób uprawniony przejść do świadomości fenomenalnej, czyli warstwy subiektywnych odczuć. Jak planuje zwierzę, jeśli planuje, ma się nijak do tego, co odczuwa. To, że mamy na te dwie rzeczy jedno słowo - świadomość - jak już mówiłem wprowadza tylko bałagan.

Jarek Mazurek.

Wysłany: 2010-01-11, 20:25   

Nie wiem czy brazylijskie mrówki będą dobrym przykładem na samobójstwo bezkręgowców, ale na wszelki wypadek przytaczam.
No i trochę naciągany przykład mszyc.
Oczywiście nie twierdzę, że to jest dowód na świadomość fenomenalną albo świadomość dostępu.

Piotr Cękiel

Wysłany: 2010-01-12, 17:51   

Zachowanie tych stawonogów to zupełnie inna kategoria. Do tego altruizm u organizmów społecznych to podstawa przetrwania.

Od jakiegoś czasu na kanale tv National Geographic puszczany jest film pt. "Kryminalne zagadki ze świata zwierząt- Zemsta słoni". Żadna rewelacja, ale daje przybliżone pojęcie o psychice trąbowców. Kiedyś oglądałem podobny w wymowie reportaż o lwie, mszczącym się na hienach- to był ewenement nawet dla długoletnich badaczy tych zwierząt.

Krzysiek Joczyn

Wysłany: 2010-01-12, 19:57   

Piotr Cękiel napisał/a:

Wniosek nasuwa się taki, że świadomość jest (m. in.) pochodną "zapisanej" pamięci. Jeśli zostanie ona zapełniona wcześniej, dziecko wcześniej jest świadome.

A co z amnezją dziecięcą?
Ostatnio zmieniony przez Krzysiek Joczyn 2010-01-12, 19:58, w całości zmieniany 1 raz  

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2010-01-12, 20:23   

Witam,

pytanie było do Piotra, ale akurat jestem na Forum, to spróbuję odpowiedzieć.
Amnezja wczesnodziecięca to niezdolność dorosłych do przywołania wspomnień z początkowego okresu życia. Dziecko w danym momencie ma do nich dostęp "nabudowując" na tym kolejne doświadczenia. Tak, że moim zdaniem, argument Piotra się utrzymuje, pomimo istnienia takiego zjawiska.

Pozdrawiam

Krzysiek Joczyn

Wysłany: 2010-01-12, 20:50   

Hmmm pewnie też co innego pamięć w postaci wspomnień a co innego np pamięć motoryczna.
Ok. Dzięki Leszku za odpowiedź :-)

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2010-01-13, 03:10   

Cytat:
Zachowanie tych stawonogów to zupełnie inna kategoria.

Dokładnie. A dla mnie zachowanie gęsi to zupełnie inna kategoria :) .

Piotr Cękiel

Wysłany: 2010-01-13, 09:17   

I ja to rozumiem, że masz takie zdanie Sławku, ale różnica zdań pozostanie. Taki już ze mnie typ :)

Piotr Cękiel

Wysłany: 2010-01-13, 12:58   

Krzysiek:
A co z amnezją dziecięcą?

Odpowiedź na powyższe, jest tu (na wcześniejszej stronie tego tematu): "Piotr Cękiel Wysłany: 2010-01-09, 07:57"

Odpowiedz do tematu