OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
D.Chalmers - pytanie terminologiczne
Autor Wiadomość
Wojciech Mituś

Wysłany: 2009-09-10, 10:59   D.Chalmers - pytanie terminologiczne

Trochę dla wprawy a trochę z ochoty zajęłem się tłumaczeniem artykułów D.Chalmersa dostępnych na stronie consc.net. Dość szybko pojawiły się problemy terminologiczne które chciałbym skonsultować z kimś kto pisał lub tłumaczył coś z zakresu filozofii umysłu. Zasadniczym problemem który napotkałem, jest obecne w nieredukcyjnej postawie Chalmersa ostre rozróżnienie pomiędzy pojęciami "consciousness" - źródło trudnego problemu, a "awareness" - suma funkcji poznawczych umożliwiających danemu systemowi globalną kontrolę zachowania.
Chodzi o to jak przetłumaczyć pojęcie "awareness" ? Mam tu pewien swój typ, ale ciekaw
jestem czy ktoś natknął się już na tłumaczenie, polski odpowiednik tego pojęcia, lub sam walczył z tym problemem ....

pozdrawiam !
WM

Mateusz Drost

Wysłany: 2009-09-10, 17:39   

Może "przytomność" i "świadomość"?

Wojciech Mituś

Wysłany: 2009-09-15, 10:17   

Tłumaczenie consciousness jako świadomości wydaje mi się bezdyskusyjne.
A co do przytomności - w tym tekście znalazłem np. takie sformułowanie: "świadomość jest nieobecna, przytomność zachowana. Dany podmiot może wykonywać automatycznie niektóre polecenia nie będąc zupełnie świadom co robi i że potrafi to zrobić (analogon zombi)"
A więc faktycznie termin ten można by wykorzystać w kontekście całokształtu funkcji poznawczych oddzielnych od świadomości. Ja myślałem o tłumaczeniu 'awareness' w tym kontekście, jako 'zorientowaniu' lub 'orientacji' systemu - muszę to jeszcze przemyśleć. Tak czy inaczej dziękuję Mateuszu za sugestię ....
pozdrawiam!
WM

Jakub Zbonikowski

Wysłany: 2009-10-26, 15:45   Re: D.Chalmers - pytanie terminologiczne

Innego typu rozwiązaniem, chociaż dyskusyjnym, jest zastosowanie typologii świadomości N. Blocka i dookreślenie ekwiwalentów, np. "consciousness" - świadomość fenomenalna, "awareness" - świadomość dostępu. Przyznaję, że sam wiele razy zastanawiałem się nad tym problemem i jak do tej pory nie znalazłem satysfakcjonującego rozwiązania :) Być może przy każdym tłumaczeniu, w którym wyżej wymienione terminy się pojawiają, należałoby dodać stosowny przypis. Z drugiej strony wydaje się, że problematyczne jest tylko tłumaczenie samego "awareness" (dosłownie: zdawanie sobie sprawy z).

Pozdrawiam,
JZ

janusz kamiński

Wysłany: 2009-10-26, 18:25   

Zastanawiam się, czy w stosunku do awarness nie pasowało by bardziej słowo czujność (w sensie czuwania)

Poz

Wojciech Mituś

Wysłany: 2009-12-04, 10:54   

janusz kamiński napisał/a:
Zastanawiam się, czy w stosunku do awarness nie pasowało by bardziej słowo czujność (w sensie czuwania)

Poz

Pojęcie czuwania jest w relacji opozycyjnej z pojęciem snu, co mogło by tu wprowadzić troszkę zamieszania - kategoryzacja stanów systemu na wakefulness/sleep (czuwanie/sen), jest jednak kategoryzacją odrębną od consciousness/awareness (świadomość/"zdawanie sobie sprawy z" - jak napisał Jakub). Poza tym, to prawdopodobnie moje czysto subiektywne odczucie, ale odnoszę wrażenie że "czujność" jest pojęciem o silnych konotacjach potocznych i chyba dlatego nie do końca pasuje mi jako ekwiwalent angielskiego awareness ;)
pozdrawiam!
WM

janusz kamiński

Wysłany: 2009-12-04, 16:46   

Do zagospodarowania są jeszcze takie słowa jak: przytomność i jaźń.

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu