OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Dział: Badania
Autor Wiadomość
Damian Zalewski

Wysłany: 2006-11-19, 17:43   

Prosiłbym o stworzenie osobnego działu Badania w którym można by bezpośrednio w formie nowych tematów umieszczać konkretne badania a potem komentować je w świetle już istniejącej wiedzy na dany temat.

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2006-11-19, 22:58   

Witam,

Damian Zalewski napisał/a:
Prosiłbym o stworzenie osobnego działu Badania [...]

Damianie, daj nam trochę czasu - przedyskutujemy to w gronie Redakcji.

Pozdrawiam

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2006-11-20, 14:01   

Po dyskusji w gronie redakcji :) pozwoliłem sobie wydzielić te 2 wpisy, bo propozycja jest bardzo cenna i bardzo ciekawa.

Uruchomić taki dział chyba warto (nawet jeśli jego rozkręcanie się miałoby długo potrwać), ale trzeba dokłądnie zastanowić się nad jego formułą. Na początek:

- czy miałyby tam być publikowane własne, autorskie badania? Czy czyjeś? A jeśli czyjeś, to w jakiej formie i co z prawami aut.?

- czy komentowalibyśmy w danym wątku, czy też dyskusja byłaby zarezerwowana dla forum głownego?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2006-11-20, 14:02, w całości zmieniany 1 raz  

Damian Zalewski

Wysłany: 2006-11-20, 18:42   

Slawomir Wacewicz napisał/a:
Po dyskusji w gronie redakcji :) pozwoliłem sobie wydzielić te 2 wpisy, bo propozycja jest bardzo cenna i bardzo ciekawa.

Uruchomić taki dział chyba warto (nawet jeśli jego rozkręcanie się miałoby długo potrwać), ale trzeba dokłądnie zastanowić się nad jego formułą. Na początek:

- czy miałyby tam być publikowane własne, autorskie badania? Czy czyjeś? A jeśli czyjeś, to w jakiej formie i co z prawami aut.?

- czy komentowalibyśmy w danym wątku, czy też dyskusja byłaby zarezerwowana dla forum głownego?

Pozdrawiam

W dziale badania mogłby być publikowane zarówno autorskie jak i cudze badania. Co do praw własności to prawdopodobnie wzory, wyniki badań naukowych i teorie naukowe nie podlegają prawu autorskiemu. Poza tym wiele badań i artykułów jest publikowanych na stronach ich twórców bez jakichś specjalnych restrykcji.

Sądzę, że lepiej byłoby dyskutować w dziale badania. Forum ogólne powinno być przeznaczone dla bardziej ogólnych dyskusji.

Do omówienia jest jeszcze kwestia dostępności badań. Moim zdaniem dział badania powinien być dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników tym bardziej, że rejestracja jest darmowa. W końcu każdy kto szuka badań na własną rękę musi poświęcić na to czas i energię. Nawiasem mówiąc forum to skierowane jest dla ludzi aktywnych a nie biernych.

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2006-11-20, 19:22   

Witam,

sprawa praw autorskich - jeśli ktoś będzie publikował własne badania (a gorąco zachęcamy) problemu nie ma - jeśli obce - to takie, gdzie nie zastrzeżono uzyskiwania zgody autorów (czy np. wydawnictw) na publikację, nawiasem mówiąc, bardzo często jest tak, że autorzy niejako "ryczałtem" udzielają zgody na publikowanie w celach niekomercyjnych - a takie jest nasze Forum. Jeśli wstawialibyśmy badania cudze, to rolą wstawiającego byłoby opatrzenie tego stosownym komentarzem wprowadzającym.

Co do dyskusji - ja akurat mam zdanie odmienne niż Damian - jeśli chcielibyśmy dyskutować w dziale badania, to równie dobrze można by badania już teraz zamieszczać na istniejących forach - wyszłoby na to samo: przemieszanie doniesień o badaniach z dyskusją. Wydaje mi się, że lepiej badania wydzielić i tylko odwoływać się do nich na forach dyskusyjnych. Wtedy jak ktoś będzie chciał zapoznać się z badaniami, to wejdzie do działu badania, a jak będzie chciał się zapoznać/wziąć udział w dyskusjach to zajrzy na forum dyskusyjne.

Pozdrawiam

Damian Zalewski

Wysłany: 2006-11-20, 20:42   

Oczywiście przy publikacji czyichś badań należy zawsze podawać autora i link do strony w przypadku zródeł internetowych. A co z kwestią dostępu do działu dla zarejestrowanych użytkowników ?

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2006-11-20, 21:06   

Witam,

Damian Zalewski napisał/a:
A co z kwestią dostępu do działu dla zarejestrowanych użytkowników ?

Ja osobiście w pełni popieram (że dla zarejestrowanych) :-)

Pozdrawiam

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2006-11-20, 21:57   

Popieram, że dla zarejestrowanych.

PS do cudze/własne: mamy mało użytkowników i prawie żadnych psychologów, co w połączeniu z faktem, że publikowanie na forum nie daje żadnych punktów prowadzi do wniosku, że chyba i tak możemy mówić tylko o cudzych badaniach...

Prawa aut: no, jeśli by ktoś zeskanował artykuł z Nature, to mogłyby być protesty i inne działania nie tyle autora, co wydawcy...

A jak to miałoby się do propozycji "Journal Club" ze starego forum?
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2006-11-20, 21:59, w całości zmieniany 1 raz  

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2006-11-21, 20:17   

Witam,

no to cóż - chyba czas na małe podsumowanko :-)

Czy robimy dział Badania? TAK

Dział ma być dostępny dla zarejestrowanych użytkowników.

W dziale zamieszczamy badania (opis, wyniki, ew. linki do badań wraz z komentarzem) własne lub obce. Zamieszczamy to, co wolno, nie gwałcąc praw autorskich, copyright'ów etc. etc.

W samym dziale Badania nie dyskutujemy ale każdy, kto będzie chciał podyskutować na temat zamieszczonych badań jest niniejszym gorąco do tego zachęcany - niech zakłada stosowny wątek w części "dyskusyjnej" Forum.

No, to chyba tyle ... na pytanie jak się ma dział do proponowanego Journal Club najlepiej chyba odpowie pomysłodawca :-)

Dajmy sobie czas na wymianę poglądów do najbliższej niedzieli włącznie i, jeśli nie będzie zdecydowanego oporu - to ... do dzieła :-)

Pozdrawiam

Damian Zalewski

Wysłany: 2006-11-23, 22:19   

I jeszcze jedna kwestia co z pdf'ami ? Ogromna część naukowców publikuje badania w formacie pdf. Występują w nich diagramy i schematy a kopiowanie i wklejanie jest czasochłonne.

Marek_Pietraszczyk

Wysłany: 2006-11-23, 22:21   

- publikują je w formacie pdf, właśnie po to, żeby ich nie kopiować.

Adam Garstka

Wysłany: 2006-11-23, 23:35   

a ja jestem przeciw.

1. Forum to forum - jest po to, by dyskutować. Po co dział, w którym zabronione byłyby dyskusje? Miejscem na takie "zamknięte" publikacje jest chyba dział "Artykuły" portalu.

2. Nie bardzo wierzę w badania własne użytkowników: jeśli są coś warte, to dlaczego ich nie opublikować w recenzowanym piśmie? A jeśli nie są - to szkoda zachodu. Nie widzę natomiast powodu, by nie dyskutować o pomysłach badawczych użytkowników.

O wiele bardziej podoba mi się pomysł Mikołaja Pawlaka - rzetelna analiza artykułu, a poniżej, w tym samym wątku, dyskusja.

Co do PDF-ów - to nie złośliwość autorów, a wygoda wydawców (zresztą autorów i czytelników też :D ). I zabezpieczenie raczej przed modyfikacją, niż przed kopiowaniem.

Prawa aut: no, jeśli by ktoś zeskanował artykuł z Nature, to mogłyby być protesty i inne działania nie tyle autora, co wydawcy...

Tego bym się aż tak bardzo nie bał. Jeśli dział będzie zamknięty, to, ponieważ znamy się z imienia i nazwiska, można uznać, że "pozostajemy w stosunku towarzyskim", czyli, w myśl polskiego prawa, możemy dzielić się dobrami intelektualnymi, w których posiadanie weszliśmy w legalny sposób (a takim jest np. otrzymanie PDF-a od autora, czy ściągnięcie go poprzez sieć uczelnianą).
Ostatnio zmieniony przez Adam Garstka 2006-11-24, 00:33, w całości zmieniany 1 raz  

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2006-11-25, 16:49   

Witam,

Adam Garstka napisał/a:
a ja jestem przeciw.

To jest dozwolone :-) Po to dyskutujemy, żeby poznać swoje poglądy i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Adam Garstka napisał/a:
1. Forum to forum - jest po to, by dyskutować. Po co dział, w którym zabronione byłyby dyskusje?

Po to, żeby łatwo było znaleźć interesujący kogoś temat, nie musząc "przedzierać się" przez (czasem sporo) polemicznych wpisów. Dyskutować zawsze można by było na Forum Ogólnym.

Adam Garstka napisał/a:
Nie bardzo wierzę w badania własne użytkowników: jeśli są coś warte, to dlaczego ich nie opublikować w recenzowanym piśmie? A jeśli nie są - to szkoda zachodu.

Tu jest chyba największe nieporozumienie. Badania własne, to badania które przeprowadził (sam lub w ramach zespołu) zamieszczający dany wpis. Nie chodzi o pierwsze opublikowanie. W przypadku badań "obcych" też przecież odsyłamy do prac, czy też je cytujemy, które zostały po raz pierwszy opublikowane gdzie indziej. Jeśli, Adamie, przeprowadzisz jakieś badania i opublikujesz je np. w Nature, to będziesz mógł na naszym Forum w dziale Badania (jeśli ten dział powstanie) zamieścić wpis informujący o tym fakcie, podający czego badania dotyczyły, opisujący wyniki + zawierający np. informacje jak się namęczyłeś przeprowadzając je ;-) czego w Nature już nie będzie, a dla czytelników naszego Forum może być też interesujące (I to będzie nasza przewaga nad Nature ;-)

To, czy na naszym Forum pojawią się wpisy o własnych badaniach nie jest kwestią wiary tylko chęci (lub ich braku) do zamieszczania wpisów u prowadzących własne badania. Może jeszcze wśród nas nie ma takich osób, ale czemu zakładać, że ich nigdy nie będzie.

Adam Garstka napisał/a:
O wiele bardziej podoba mi się pomysł Mikołaja Pawlaka - rzetelna analiza artykułu, a poniżej, w tym samym wątku, dyskusja.

Uważam, że "Badania" i pomysł Mikołaja są komplementarne a nie konkurencyjne w stosunku do siebie (rzetelna analiza w dziale Badania - ewentualna dyskusja na Forum ogólnym).

Pozdrawiam i zapraszam innych do wypowiadania swoich poglądów na ten temat.

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2006-11-25, 18:06   

Moje przemyślenia v 2.0:

1. Jestem za powstaniem działu Badania "od zaraz" (nawet gdyby miał się bardzo długo rozkręcać).

2. Jestem za konwencją obejmującą i "Badania", i "Journal Club", a więc za działem obejmującycm wszystkie teksty badawcze, cudze i własne.

3. Proponuję, by dział obejmował także inne teksty, tj. także te "nieempiryczne". Można by wtedy wrzucać tu swoje teksty do dyskusji przed publikacją.
Ale to tylko propozycja do przedyskutowania.

4. Jestem jednak za wysoką selektywnością cudzych tekstów, tj. wybieramy albo bardzo ważne teksty, albo takie, których autor jest jakoś z nami związany i może skorzystać z feedbacku.

5. Jestem za dyskusją w dziale Badania. Nie trzeba będzie się "przedzierać", bo i tak całą treść badania będzie zawierał pierwszy wpis.

6. Jestem za zaleceniem bardziej akademickiego stylu dyskusji w dziale badania, tj. zaleceniem (choć nie ścisłym obowiązkiem), by zamieszczać tam jedynie dłuższe, starannie przemyślane wpisy, natomiast ograniczyć dygresje itd. Wzorem niech będą odpowiedzi na target article w BBS.

Pozdrawiam

Adam Garstka

Wysłany: 2006-11-27, 12:34   

Leszek Nowaczyk napisał/a:
żeby łatwo było znaleźć interesujący kogoś temat, nie musząc "przedzierać się" przez (czasem sporo) polemicznych wpisów
Hmmm... zdaje się, że mowa o osobnym dziale, a nie o zbiorczym wątku na opisy badań. Jeśli każdy tekst będzie omawiany w osobnym wątku, to nie będzie problemów z ich przeglądaniem.
Jak byś to sobie wyorbrażał? Wątek "Eksperyment X" w dziale "Badania" i drugi wątek "Dyskusja nad Eksperymentem X" w dziale "Kognitywistyka"? To by dopiero było kłopotliwe!

Cytat:
Jeśli, Adamie, przeprowadzisz jakieś badania i opublikujesz je np. w Nature, to będziesz mógł na naszym Forum w dziale Badania (jeśli ten dział powstanie) zamieścić wpis informujący o tym fakcie (...)
Obiecuję! (I nie "jeśli" a "kiedy" :P).

Jestem zdecydowanie za nowym działem w wersji Sławka :) .
Ostatnio zmieniony przez Adam Garstka 2006-11-27, 12:36, w całości zmieniany 1 raz  

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2006-11-28, 00:07   

Witam,

Adam Garstka napisał/a:
Jestem zdecydowanie za nowym działem w wersji Sławka :) .

Rozumiem, że kryterium czy coś jest "wersją Sławka" , czy nie, jest możliwość dyskusji bezpośrednio w dziale "Badania" :-) Czas na dyskusje (do niedzieli) się skończył - niechże więc będzie vox Sławka vox Dei :-)

Dział został założony - zapraszam.

Pozdrawiam

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2006-11-28, 00:18   

A dziękuję, dziękuję :) . A tak na serio: dzięki za propozycję (Damian, a także w pewnym stopniu Mikołaj) i za powołanie działu do życia (Leszek).

A co sądzicie o propozycji poszerzenia tematyki działu o artykuły "nieempiryczne"? Większa szansa, że dział nie bedzie świecić pustkami, a i szersze grono autorów zyska możliwość przedyskutowania tekstu przed publikacją.
Jeśli tak, to dobrze byłoby to zaznaczyć w ogłoszeniu. Sam nie chcę ingerować, pozwoliłem sobie tylko wyróżnić ważną informację, że dział jest tylko dla zarejestrowanych.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Slawomir Wacewicz 2006-11-28, 00:33, w całości zmieniany 1 raz  

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2006-11-28, 00:34   

Witam,

Sławku, żebym dokładniej zrozumiał: czy "nieempiryczne" oznacza, że ktoś planuje dopiero jakieś badania i chce przedyskutować samą koncepcję (wtedy "nieempiryczne" oznaczałoby "jeszcze nie empiryczne") - czy chodzi o to, żeby w dziale "Badania" było miejsce do dyskusji nad dowolnym przygotowywanym przez kogoś tekstem?

Pozdrawiam

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2006-11-28, 00:40   

Nad dowolnym, także takimi jak np. tekst Marka ze starego forum, czy moje wprowadznie do kognitywistyki. Inaczej może być cięzko ten dział "zaludnić".

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2006-11-28, 00:54   

Witam,

jasne. Z drugiej jednak strony, jeśli "zaludnimy" Badania dowolnymi tekstami, to zatraci się trochę idea tego działu - może jakaś sekcja "Teksty pod dyskusję" podwieszona pod Kognitywistykę i dostępna tylko dla zarejestrowanych?

Pozdrawiam

P.S. jeśli nie będzie innych chętnych do wyrażania swoich opinii w tym względzie możemy przenieść te rozważania na wątek redakcyjny.

Adam Garstka

Wysłany: 2006-11-28, 14:36   

Rozumiem, że kryterium czy coś jest "wersją Sławka" , czy nie, jest możliwość dyskusji bezpośrednio w dziale "Badania" :-)
+ punkty 3. i 6. przemysleń :)

Leszek Nowaczyk
Administrator

Wysłany: 2006-11-28, 14:51   

Witam,

Adam Garstka napisał/a:

Rozumiem, że kryterium czy coś jest "wersją Sławka" , czy nie, jest możliwość dyskusji bezpośrednio w dziale "Badania" :-)

+ punkty 3. i 6. przemysleń :)

Co do punktu 6 - akurat zawsze byłem (i jestem) za tym, żeby wpisy były przemyślane, jeśli to nazwiemy "stylem akademickim", to jestem "ZA" :-)

Punkt 3 - wszystko zmierza w tym kierunku ...

Pozdrawiam

Mikolaj Pawlak

Wysłany: 2006-11-28, 20:06   

A co sądzicie o propozycji poszerzenia tematyki działu o artykuły "nieempiryczne"? Większa szansa, że dział nie bedzie świecić pustkami, a i szersze grono autorów zyska możliwość przedyskutowania tekstu przed publikacją.
Jeśli tak, to dobrze byłoby to zaznaczyć w ogłoszeniu. Sam nie chcę ingerować, pozwoliłem sobie tylko wyróżnić ważną informację, że dział jest tylko dla zarejestrowanych.

Dwa zdania komentarza: Cieszę, się, że pomysł dyskusji na temat artykułów zyskał akceptację. Omawianie tekstów jeszcze nieopublikowanych może cieszyć się umiarkowanym zainteresowaniem ze względu na brak poufności wymiany informacji.

Mikolaj Pawlak

Slawomir Wacewicz
Administrator

Wysłany: 2006-11-28, 20:42   

Zależy gdzie się chce publikować :) .

Marek_Pietraszczyk

Wysłany: 2006-12-08, 19:54   

ja nie wiem, czy dział "badania" podąża we właściwą stronę: poza wpisem Marka Kasperskiego, mógłby on być spokojnie włączony w inne wątki na forum...

Odpowiedz do tematu