OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.
kognitywistyka.net: forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

 Ogłoszenie 
OD 11.02.2011 FORUM PEŁNI WYŁĄCZNIE ROLĘ ARCHIWALNĄ. NIE JEST MOŻLIWA REJESTRACJA ANI DODAWANIE WYPOWIEDZI.

Poprzedni temat «» Następny temat
Deprywacja sensoryczna
Autor Wiadomość
Paweł Piątkowski


Posty: 218
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2007-10-27, 14:29   Deprywacja sensoryczna

Witam serdecznie
Od jakiegoś czasu chodził mi po głowie pomysł na dyskusję. Nie ukrywam, że zainspirowała mnie wypowiedź Janusza Kamińskiego, który w innym wątku zastanawiał się nad wpływem ograniczenia bodźców wzrokowych na rozwój osobowości.
No więc jak to z tym jest? Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, ale nasze prawidłowe funkcjonowanie wymaga dopływu ze środowiska odpowiedniej ilości bodźców - nie za dużej, nie za małej. Jeżeli bodźców jest zbyt dużo, mózg (twór siatkowaty, wzgórze) stara się je filtrować. Jeżeli pomimo to jest ich za dużo, występują poważne problemy z jego pracą - głównie z procesami decyzyjnymi.
Wydawałoby się, że niedobór bodźców nie jest niczym złym, ale wszyscy dobrze wiemy, że tak nie jest. Wystarczy dłużej przebywać w cichym, ciemnym pomieszczeniu albo spróbować coś robić z zawiązanymi oczami.
Nasz mózg reaguje bardzo "histerycznie" na odcięcie dopływu bodźców. Oczywiście można się domyślać, że u osób, które z jakiegoś powodu utraciły możliwość odbierania pewnych bodźców (niewidomych, niesłyszących) ten niedobór nie jest tak dotkliwy, a mózg uczy się odbierać więcej informacji z innych kanałów. Ale czy ktoś zastanawiał się nad tym, jaki wpływ ma odcięcie dopływu bodźców na funkcjonowanie takich osób?
A jak to wygląda u pełnosprawnych osób, które znajdą się w środowisku znacznie mniej bodźcogennym niż ich poprzednie środowisko? Wiadomo, że jednym ze skutków zamknięcia w odosobnieniu, np. w jednoosobowej celi więziennej, może być choroba psychiczna.
Może ciągła stymulacja mózgu bodźcami w odpowiedniej ilości i jakości jest jednym z istotnych elementów higieny, nie tylko psychicznej?
Pozdrawiam i po cichu liczę na dyskusję :)
 
 
Maria Borkowska


Posty: 491
Skąd: jest gdzieś lecz nie wiadomo gdzie
Wysłany: 2007-10-27, 18:50   

Moim zdaniem świadomość to efekt "współpracy" mózgu z otoczeniem (środowiskiem sensorycznym). Gdy zabraknie bodźców powstają odmienne stany świadomości. tak naprawdę to bodźce kierują mózgiem, a kiedy się od nich odłączymy, oun zaczyna bawić się sam sobą. Taka sytuacja ma np miejsce we śnie.
Zresztą środowisko odgrywa dużą role zarówno w ontogenezie jak i w filogenezie. Tzw dzikie dzieci, czyli dzieciaki wychowane przez zwierzęta, często mają nie w pełni rozwinięte mózgi nie mówiąc już o zdolności mówienia.
_________________
"Knowledge is not information, it's transformation."
 
 
Paweł Piątkowski


Posty: 218
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2007-10-27, 19:29   

Dzięki Mario za odpowiedź
Marian Porwoł właśnie mnie uświadomił, że na Forum powstał kiedyś podobny wątek, poruszający temat technik deprywacji sensorycznej. Niemniej jednak chciałbym rozwinąć zagadnienie: wiadomo, że dopływu bodźców do mózgu nie mierzymy zerojedynkowo. Deprywacja sensoryczna jest stanem ekstremalnym. A co w sytuacji, kiedy zabraknie jednego zmysłu? A kiedy dopływ bodźców jest, ale jest minimalny i to przez długi czas?
Naciągając nieco pojęcie odmiennych stanów świadomości, można podać przykład kończyn fantomowych. Ostatecznie zmysł dotyku/bólu też kształtuje naszą świadomość. A złożoność fantomowych doznań wykracza daleko poza fizjologię receptorów.
A tak z zupełnie innej beczki: osoby ciągle samotne, otrzymujące zbyt mało bodźców ze środowiska, starają się "produkować" bodźce - podśpiewują sobie, mówią do siebie itp.
Zupełnie innym zjawiskiem jest interpretowanie niektórych elementów rzeczywistości przez mózgi osób pozbawionych od urodzenia jakiegoś zmysłu. Według opowiadań takich osób, potrafią one wytworzyć obraz przedmiotów na podstawie informacji otrzymanych z innych bodźców: dotyku czy słuchu.
Pozdrawiam
 
 
Paweł Piątkowski


Posty: 218
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2007-11-10, 12:04   

Kilka materiałów źródłowych:
Lilly J., "The Deep Self" (dzięki Marianie :) )
Lowen A., "Duchowość ciała", wyd. Santorski

Tutaj mamy dwie niejako przeciwstawne koncepcje. Lilly omawiając doświadczenia z komorami izolacyjnymi (isolation tanks) opisuje stan deprywacji sensorycznej jako sposób na dotarcie do prawdziwego "ja" i osiągnięcie harmonii dzięki całkowitej eliminacji zakłóceń "na wejściu".
Z kolei Lowen (ale również Perls, twórca psychologii Gestalt) mówi, że ten "sygnał na wejściu" - czyli głównie bodźce otrzymywane od innych ludzi - jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Bez tego nie uda nam się uzyskać odpowiedniego pobudzenia, co spowoduje zaburzenia "energetyczne" (vide "układ", który zaprezentowałem w innym wątku).
Ta druga teoria tłumaczyłaby to, o czym wspomniałem wyżej - dlaczego ludzie pozbawieni dopływu bodźców "produkują" je sobie, świadomie lub nie.
 
 
Maria Borkowska


Posty: 491
Skąd: jest gdzieś lecz nie wiadomo gdzie
Wysłany: 2007-11-10, 15:03   

Paweł Piątkowski napisał/a:

A tak z zupełnie innej beczki: osoby ciągle samotne, otrzymujące zbyt mało bodźców ze środowiska, starają się "produkować" bodźce - podśpiewują sobie, mówią do siebie itp.
Zupełnie innym zjawiskiem jest interpretowanie niektórych elementów rzeczywistości przez mózgi osób pozbawionych od urodzenia jakiegoś zmysłu


ten problem jest dla mnie w kontekście deprywacji najbardziej fascynujący. potwierdza on bowiem to, co wcześniej napisałam, a mianowicie, że deprywacja działa na różnych płaszczyznach. brak jakiegoś elementu powoduje, że nasz mózg próbuje go sobie "wytworzyć".
_________________
"Knowledge is not information, it's transformation."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Support forum phpbb by phpBB Assistant
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandgreen created by spleen modified v0.3 by warna

CogNews.net
Patronat Medialny kognitywistyka.net

patronat medialny

patronat medialny


Dni Mózgu 4

patronat medialny


Ways to protolanguage