kognitywistyka.net: forum
Umysł - Mózg - Sztuczna Inteligencja

Kognitywistyka - zastosowanie SI w policji

fakdat - 2010-12-15, 14:19
Temat postu: zastosowanie SI w policji
Dzień dobry. Jak w temacie, poszukuje przykladow zastosowania sztucznej inteligencji w policji/wojsku/innych sluzbach specjalnych. Muszę zrobic projekt na ten temat na zaliczenie zajec na studiach. Poki co wiem co nieco o systemach rozpoznawania twarzy na przykladzie zdjec, slyszalem tez o bezzalogowych samolotach. Moglbym prosic Was o inne, konkretne przyklady? Z gory dziekuje,
fakdat

Jarek Mazurek. - 2010-12-15, 22:26

Myślę, że najczęstsze zastosowania SI w służbach to:
- rozpoznawanie obrazu: druku, pisma ręcznego, linii papilarnych, twarzy, obiektów militarnych ze zdjęć lotniczych
- analiza i rozpoznawanie głosu: identyfikacja mówiącego, analiza cech osoby (wiek, pochodzenie, itp)
- zintegrowane systemy kierowania ogniem
- rakiety samodzielnie korygujące lot
- symulatory pojazdów służące do nauki np. pilotażu
- symulatory pola walki
- oprogramowanie wyszukujące i kojarzące informacje (na podstawie danych z podsłuchów, e-maili itp)
- i wiele innych, o których się dowiemy jak staną się przestarzałe.

Właśnie usłyszałem o policyjnym systemie AFIZ (Analizator Faktów I Związków). Nie wiem na ile jest on wspierany przez SI, ale nazwa brzmi ciekawie.

Artur Pilaciński - 2011-01-25, 23:16

Mysle ze ciekawym wynalazkiem, jest np. system automatycznego, predyktywnego typowania sprawcow morderstw.

(krotki opis np. tu:

LINK

lub tu:

LINK 2 ).

Przyznam ze kibicuje tej inicjatywie od co najmniej trzech lat (czyli odkad pierwszy raz uslyszalem o tym projekcie) :)