kognitywistyka.net: forum
Umysł - Mózg - Sztuczna Inteligencja

Kognitywistyka - Systemy CAPTCHA i TAM

Paweł Łupkowski - 2010-07-16, 12:59
Temat postu: Systemy CAPTCHA i TAM
Zapraszamy do udziału w bardzo prostym badaniu dotyczącym systemów CAPTCHA.

W badaniu prosimy o wypełnienie krótkiego kwestionariusza składającego się z 21 zamkniętych pytań. Przewidujemy, że jego wypełnienie zajmie nie więcej niż 10 minut. Po zakończeniu wypełniania kwestionariusza będą mogli Państwo zobaczyć podsumowanie odpowiedzi. Badanie jest całkowicie anonimowe.

http://www.staff.amu.edu.pl/~kleka/cam/

Jarek Mazurek. - 2010-07-16, 17:25

Miałem wątpliwości co do umieszczenia ogólnej kategorii : dobry / zły
obok kategorii szczegółowych :rozsądny / naiwny, użyteczny / bezużyteczny, szkodliwy / pożyteczny w poleceniu: Oceń na poniższych skalach pomysł aby używać CAPTCHA przy rejestracji kont e-mail.

Slawomir Wacewicz - 2010-07-19, 01:57

Też mam wrażenie, że pytania za bardzo nachodzą na siebie.
Poza tym moim zdaniem pytania mogłyby być inaczej zredagowane, tj. że wyższa ocena zawsze oznacza opinię pochlebną dla technologii - w obecnym formularzu jest raz tak, raz tak. To jest kwestia zastąpienia słowa antonimem ("jak łatwe jest..." --> "jak trudne jest...").

Jarek Mazurek. - 2010-07-19, 07:40

Tego rodzaju pytania mogą być zastosowane do sprawdzenia zgodności odpowiedzi z poprzednimi odpowiedziami. Myślę, że tak mogą być tworzone testy w szkołach / uczelniach.
Może są irytujące, ale trudniej jest zdać na "chybił trafił".
W tym akurat teście były trochę drażniące i nie wiem co wniosły.

Co do samego CAPTCHA, to rzeczywiście niektóre musiałem odgadywać po kilka razy, bo nie umiałem odczytać znaków, ale sama idea jest dość łatwa do wykonania przez komputer i skuteczna. Raczej rzadko spotyka się inne zabezpieczenia przed botami.