kognitywistyka.net: forum
Umysł - Mózg - Sztuczna Inteligencja

Kognitywistyka - Prośba o wskazanie źródeł.

Tomasz Włoch - 2010-06-25, 03:35
Temat postu: Prośba o wskazanie źródeł.
Mam gorącą prośbę.
Czy mogłoby mi Szanowne Grono wskazać polskojęzyczne pozycje literackie traktujące o determinizmie i indeterminizmie, oraz o problemie wolnej woli?
Oczywiście mam świadomość tego, że spór determinizmu z indeterminizmem jest szerszy niż kognitywistyka sensu stricte, jednak są tu osoby o znacznie większej wiedzy i kompetencjach ode mnie – stąd moja prośba.

Z góry dziękuję.

Maria Borkowska - 2010-06-25, 13:39

A do czego te książki są Ci potrzebne? Do jakiejś pracy, artykułu, czy po prostu chcesz poczytać na ten temat?
Tomasz Włoch - 2010-06-25, 13:55

Dziękuję za odpowiedź.

Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, to do doktoratu.

Maria Borkowska - 2010-06-25, 14:03

Krzysiek pisze na bardzo podobny temat pracę mgr, więc zaraz go zapytam. Ale to pewnie chwilę potrwa, bo siedzi pod stołem i grzebie coś przy komputerze.
Od siebie mogę dodać, że problematyka wolnej woli jest dyskutowana zarówno w ramach filozofii, jak i kognitywistyki (nieśmiertelny Libet). Co do determinizmu i indeterminizmu to jeszcze szersze spektrum nauk - od filozofii do fizyki. Dlatego moja rada jest taka, aby jak najprecyzyjniej sformułować temat, aby się w nim nie pogubić.

Tomasz Włoch - 2010-06-25, 14:41

Oczywiście – to dopiero moje przymiarki do napisania rzetelnego konspektu, stąd jeszcze niska precyzja zainteresowań. W środę będę rozmawiał z ew. przyszłym opiekunem, więc będę wiedział więcej.

Zagadnienie, które chciałbym poddać analizie krytycznej w swej pracy, dotyczy szeroko rozumianego sporu determinizmu z indeterminizmem, jak i konsekwencji, które wynikają z przyjęcia każdego ze stanowisk – konsekwencji; ontologicznych, epistemologicznych, jak i etycznych. Z kolei główny cel, który zamierzam zrealizować, to demitologizacja indeterminizmu (w szerokim i szczegółowym ujęciu) wraz z tym, co implikuje jego przyjęcie. Ponadto – przez wykazanie niedostatku argumentów, na którym wspierają się indeterministyczne stanowiska, jak i błędnych wnioskowań, które konstatują jego tezy – moim zamiarem będzie podważenie zasadności istnienia wolnej woli, jak i antydeterministycznego charakteru rzeczywistości w ogóle.

Zatem będę odwoływał się głównie do nauk przyrodniczych - lecz jako filozof, nie naukowiec.

Krzysiek Joczyn - 2010-06-25, 14:50

Na początek polecam przetłumaczoną na polski książeczkę Ted'a Honderich'a "Ile mamy wolności?". Powinna ona względnie pozwolić rozeznać się w temacie. Poza tym to w naszym rodzimym języku raczej ciężko, zwłaszcza jeśli chce się dotykać sfery cognitive science...
Tomasz Włoch - 2010-06-25, 15:49

Udało mi się znaleźć w sieci to; niestety pozycje niedostępne.

Tadeusz Zieliński "Porozmawiajmy o woli; szkice psychologiczne"

Joanna Trzópek "Problem woli: między antropologią filozoficzną a psychologią mechanizmów regulacyjnych"

H. Arendt "Wola"

Zbigniew G. Karaś "Wolna wola i determinizm - (czyli prawie los, fatum, przeznaczenie)"

Ted Honderich "Ile mamy wolności?"

Maria Borkowska - 2010-06-25, 16:11

Dla doktoranta nie istnieje coś takiego jak "pozycje niedostępne". Jeśli książka jest potrzebna do pracy do szuka się jej do skutku - w bibliotece, w antykwariatach, ewentualnie u promotora.
Honderich oczywiście jest dostępny, na przykład na Allegro (przed chwilą sprawdzałam)

Tomasz Włoch - 2010-06-25, 16:17

Źle się wyraziłem z "niedostępością" :)
Krzysiek Joczyn - 2010-06-25, 16:28

Co Pan rozumie przez demitologizacje indeterminizmu?
Tomasz Włoch - 2010-06-25, 17:48

W najmocniejszym sensie zamierzam wykazać, że indeterminizm jest stanowiskiem niemożliwym, zaś wolna wola – stanowiskiem sprzecznym.
W słabszym – chcę poddać krytyce błąd, który polega na transponowaniu niemożności epistemologicznych na ontologię. Tzn. że indeterminizm jest rezultatem niedostatków poznawczych, nie zaś własnością rzeczywistości w ogóle.
Chcę również wykazać, że indeterminizm nie jest argumentem przemawiającym za wolną wolą.

PS zwrot "Pan" jest zbędny ::))

Maria Borkowska - 2010-06-25, 19:00

Tomasz Włoch napisał/a:
W najmocniejszym sensie zamierzam wykazać, że indeterminizm jest stanowiskiem niemożliwym, zaś wolna wola – stanowiskiem sprzecznym.

A jakie znasz stanowiska indeterministyczne, to znaczy z kim konkretnie zamierzasz polemizować?
Poza tym przypominam, że obok wymienionych przez Ciebie stanowisk istnieje jeszcze kompatybilizm.

Maria Borkowska - 2010-06-26, 23:17

Przy okazji - dość rozbudowana dyskusja na temat wolnej woli i (in)determinizmu toczyła się tutaj
janusz kamiński - 2010-06-30, 05:54

@Tomasz

Bardzo dobre tezy i całkowicie pokrywające się z moim zrozumieniem świata, jako inżyniera, fizyka i kognitywisty amatora.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

ps. trochę tutaj pisałem o nieuchronności determinizmu i iluzji wolnej woli. Ale to było przed wiekami i trzeba będzie to sobie odświerzyć.