kognitywistyka.net: forum
Umysł - Mózg - Sztuczna Inteligencja

Neuronauki - Rózne tryby działania świadomego umysłu

janusz kamiński - 2010-04-08, 14:17
Temat postu: Rózne tryby działania świadomego umysłu
Witam

ci co mnie znają wiedzą, że trudno mi w paru słowach wyrazić jakąś hipotezę. Więc z góry przepraszam, ale trochę poprzynudzam.

Żałuję, że określenie modalność jest, poprzez psychologię, zarezerwowane w kognitywistyce dla różnych odczuć sensorycznych. Bardzo by mi ono pasowało w rozważaniach nad różnymi trybami pracy mózgu.
Generalnie i na co dzień do czynienia mamy z przełączaniem naszego umysłu pomiędzy dwoma stanami: świadomego czuwania i snu. O śnie powiedziano dużo na tym forum, więc może troszkę o "różnych trybach pracy" podczas świadomego czuwania. I nie mam tu na myśli np. trybu odpoczynku, czy relaksu versus trybu maksymalnie wzmożonej koncentracji podczas wykonywania odpowiedzialnego zadania. To są wg. mnie raczej różnice ilościowe.
Chodzi mi raczej o bardziej subtelne, aczkolwiek bardziej kompleksowe stany, w które przełącza się nasz umysł w specjalnych sytuacjach.
Weźmy na przykład coś, co określam stan podróży. Nie tylko w mózgu następuje specyficzny wylew kombinacji neurohormonów. Powiązany jest z tym specyficzny nastrój. A co ważniejsze, typowe czynności fizjologiczne również ulegają zasadniczym zmianom. I taki stan może trwać wiele dni, przez cały okres "podróży".
Innym stanem, nie zawsze związanym z chorobą, jest coś co nazwałem "stanem szpitalnym". I nie chodzi mi tu o stan zagrożenia życia - to jeszcze coś innego. W stanie szpitalnym, że tak powiem, również następuje zasadnicze przeobrażenie trybu pracy naszego umysłu, zmienia się metabolizm i też różne czynności fizjologiczne.
Takich różnych trybów (chętnie bym tu właśnie użył - modalności) stanów umysłowych jest sporo.
Co każe umysłowi przestawiać się z jednego stanu na drugi? Czy jest to może także wpływ atawizmu? I co się dzieje w mózgu, gdy przechodzimy ze stanu do stanu.

Jak zwykle to są moje swobodne dywagacje i mam nadzieję, że nasi dobrzy specjaliści mogą tutaj rozwinąć, opisać i uszczegółowić.

Dlatego też

pozdrawiam i zapraszam

Jarek Mazurek. - 2010-04-08, 17:18

Na początek wypada zaznaczyć, że nie jestem specjalistą.

Nie odczuwam wyraźnie różnicy stanów psychicznych, rzutujących aż na metabolizm, między pobytem w szpitalu a np. jazdą pociągiem.
Może nie jestem wystarczająco wrażliwy.
Natomiast odczuwam zmiany w pracy umysłu / organizmu dopiero gdy wykonuję krańcowe zadania, takie jak :
- przymusowa nudna wizyta u kogoś = znużenie, zniecierpliwienie;
- impreza z grillem = "stan grillowy";
- trening fizyczny = wysiłek, koncentracja, zmęczenie, zadowolenie;
- trudne prace umysłowe zakończone sukcesem = szczęście
- brak internetu = duszności ::)) ;
- pożar własnego strychu w nocy = strach i poczucie, że coś muszę zrobić;
itp.

Jeśli chodzi o atawizmy w kontekście metabolizmu itp. to dość dobrze znany jest stan nagłego zagrożenia, wywołujący wyjątkowo szybką zmianę "modalności".
Nie jest możliwe równie szybkie przejście z powrotem do stanu "sielanki".
To takie moje nieusystematyzowane myśli na temat tak rozumianych modalności.

Artur Lipski - 2010-05-19, 15:53

Możliwe że chodzi tu o zmiane działania podświadomości. Gdy dowiadujemy się o nowych zdarzeniach w naszym życiu nasz umysł stara się przystosować do zmian, co może prowadzić do zmiany stylu rozumowania.