kognitywistyka.net: forum
Umysł - Mózg - Sztuczna Inteligencja

Kognitywistyka - Chomsky - nowa książeczka po polsku

Slawomir Wacewicz - 2006-11-09, 21:54
Temat postu: Chomsky - nowa książeczka po polsku
[[uwaga - kontynuując dyskusję proszę pamiętać o obowiązującej nowej formie nazwy użytkownika, jaką jest imię i nazwisko]]




*** SŁAWOMIR WACEWICZ


O naturze i języku
Cenna pozycja, bo jedna z niewielu tego autora w naszym języku - tak naprawdę, chyba druga? (dziełek politycznych nie liczę).
Wdziałem (ba, nawet dotykałem), ale bliższej znajomości z tym tytułem na razie nie zawarłem. Nadrobię wkróce, tymczasem czekam na przemyślenia tych, którzy już przeczytali.

Pozdrawiam,
SW



*** M.N.

Przy okazji dorzucę pytanie o książkę Lyonsa pt."Chomsky" chciałem ją kupić, ale chyba wyczerpał się już nakład ... i nie wiem czy w ogóle warto?
Koncepcja gramatyki generatywno-transformacyjnej jest -dla czytelnika nieobeznanego z lingwistyką- teorią trudna do przyswojenia, choć przecież bardzo ważną (zapoczątkowała przecież "rewolucję poznawczą" w psychologii). Czy ktos mógłby polecić książki omawiające tę teorię w sposób przystępny, ale bez nadmiernych uproszczeń?



*** SŁAWOMIR WACEWICZ

Czytałem "Chomsky'ego" Lyonsa, uważam, że warto. Książka nie jest zbyt techniczna, ale i nie powierzchowna.
Co do drugiego pytania - sam jestem ciekaw - nie wiem, jak wygląda polskojęzyczna literatura w tym zakresie.
Pozdrawiam



*** PRZEMYSŁAW K

Książkę Lyonsa można nabyć na allegro (uprzedzam, że nie jest to reklama :wink: ), obecnie na aukcję wystawione są dwa egzemplarze. Swoją drogą widziałem tam też książkę, której dotyczy niniejszy wątek, jednak i cena nie jest różna od tej proponowanej przez wydawnictwo Axis, co po doliczeniu kosztów wysyłki (wydawnictwo je pokrywa) daje niezbyt intratny interes...

Pozdrawiam,
PK



*** M.N.

Wartościowa jest książka K. Delvin Żegnaj Kartezjuszu. Z tego co wiem jest dość dstępna a wszelakie omówienia są bardzo przystępne. Jeśli chodzi o Lyonsa bez problemu można ją kupić na allegro i jeżeli w maiare zna się gramatykę angielską to jest zrozumiała. Pozdrawiam
Anna



*** SŁAWOMIR WACEWICZ

Biedny Kartezjusz, wszyscy się na niego uwzięli!



*** TOMASZ KĄKOL

Co do pożegnania Kartezjusza: autor podaje tam jeden sylogizm (o jednorożcu), który ma ponoć dowodzić tezy, iż logikę należy wymienić na "nową kosmologię umysłu". Pamiętam, jak na I roku na zajęciach z logiki wykładowca analizował to rozumowanie jako popełniające klasyczny "błąd czterech terminów". I czym tu się podniecać?




*** MIND

Właśnie. Czym tu się podniecać - tak wracając do tematu?
"O naturze i języku" ma raptem 180 stron, z czego ostatni tekst o polityce. Zostaje 150 stron, z tego dwa artykuły jakieś takie ogólne i w sumie o tym samym. Wychodzi, że o języku jest tak naprawdę jeden większy tekst, w dodatku wywiad. Warto? Chyba nie warto.



*** TOMASZ KĄKOL

Oczywiście, moje zastrzeżenia nie dotyczyły nowej książki Chomskiego (której, niestety, po prostu nie znam).


*** DET GITTES


Istotnie, nie ma zbyt wielu pozycji dotyczacej gramatyki generatywnej po polsku, juz mialem zaproponowac ksiazke Jacka Witkosia 'Movement Rules' ale w pore skonstatowalem, ze nie jest ona po polsku napisana. Witkos wszakoz napisal po polsku pobiezny wstep to gramatyki generatywnej, ktory miedzy innymi opublikowany zostal w periodyku jezykoznawczym bodajze UMK w Toruniu. Jedna z bardziej dostepnych ksiazek, ale po angielskum, jest 'Rhyme and Reason' autorstwa Juan Uriagereka.



*** WUMPUS

Porządne wprowadzenie do lingwistyki matematycznej: S. Kowalski, A. W. Mostowski, "Teoria automatów i lingwistyka matematyczna.". Moim zdaniem warto przeczytać i przemyśleć.[/i]


*** MINDLESS

jesli chodzi o polskie opracowania generatywnej to wspomniany juz John Lyons "Chomsky" wydany przez proszynski i s-ka jest calkiem niezly. zacna to ksiazeczka, nie zbyt trudna, daje ogolny rys

niestety obecnie do wyhaczenia jedynie w bibliotekach i internecie, gdyz naklad sie wyczerpal. a szkoda, bo jak dzis pamietam ze ksiazka kosztowala 14,50...[dobrze ze zdobylam angielska wersej za zlotych 12 ;2)]



*** SŁAWOMIR WACEWICZ

Wklejam komentarz nadesłany przez profesora Piotra Stalmaszczyka z Łodzi, autorytet w tym temacie:

Cytat:
Przesylam krotka liste - to w zadnym wypadku nie jest 'bibliografia tematu', ale troche zorientowac sie pomoze, no i w serii jezykoznawczej Ossolineum w latach 70/80 ukazalo sie troche przekladow, w tym dwa rozne wprowadzenia, przelozone z francuskiego (!). Ale konstatacja ogolna jest taka - jesli ktos chce naprawde wiedziec o co chodzi w np programe minimalistycznym, to musi czytac po angielsku.


Bobrowski, I. 1988. Gramatyka generatywno-transformacyjna (TG) a uogólniona gramatyka struktur frazowych (GPSG). Wrocław: Ossolineum.

Bobrowski, I. 1993. Językoznawstwo racjonalne. Z zagadnień teorii językoznawczej i metodologii opisów gramatycznych. Kraków: Instytut Języka Polskiego, Polska Akademia Nauk.

Chomsky, N. 1965. Aspects of the Theory of Syntax. Cambridge, Mass.: MIT Press (Zagadnienia teorii składni, tł. I. Jakubczak, Wrocław: Ossolineum, 1982).

Chomsky, N. 2002. On Nature and Language. Cambridge: Cambridge Uuniversity Press (O naturze i języku, tł. J. Lang, Poznań: Axis, 2005).

Kardela, H. i Z. Muszyński (red.), 1991. Noam Chomsky: Inspiracje i Perspektywy. Warszawa: Biblioteka Myśli Semiotycznej, tom 8.
Lyons, J. 1998. Chomsky (tł. B. Stanosz). Warszawa: Prószyński i S-ka, 3 wyd.

Mecner, P. 2005. Elementy gramatyki umysłu. Kraków: Universitas.

Rosner, K. (red.), 1995. Noama Chomsky’ego próba rewolucji naukowej. Tom 1: Język i jego nabywanie. Warszawa: Wydawnictwo IFIS PAN.

Rosner, K. (red.), 1996. Noama Chomsky’ego próba rewolucji naukowej. Tom 2: Generatywny program badań nad ludzkim umysłem. Warszawa: Wydawnictwo IFIS PAN.

Stalmaszczyk, P. 1995. ‘Gramatyka generatywna Noama Chomsky’ego a lingwistyka stosowana’. Folia Linguistica 33, Łódź, 119-136.

Witkoś, J. 1999. ‘Program minimalistyczny: Syntaktyczna rewolucja czy ewolucja?’. Acta Neophilologica 1, 89-96.

Witkoś, J. 2000. ‘Program minimalistyczny: Podstawowe założenia i przykłady derywacji zdań w języku polskim’. Polonica 20, 5-22.

Zabrocki, W. 1990, Czy język jest wrodzony? Językoznawstwo Chomsky’ego a hipoteza natywizmu. Poznań: Wydawnictwa UAM.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group