kognitywistyka.net: forum
Umysł - Mózg - Sztuczna Inteligencja

Kognitywistyka - Osiągnięcia kognitywistyki w "przemyśle" ;)

Krzysztof.Ożóg - 2008-06-04, 01:27
Temat postu: Osiągnięcia kognitywistyki w "przemyśle" ;)
Witam!
Chciałbym zapytać jakie są obecnie najdonioślejsze osiągnięcia kognitywistyki?
Sam dopiero rozpoczynam przygodę z kognitywistyką i chciałbym mieć jakieś uzasadnienie dla "zatroskanych" znajomych, którzy tak "bardzo" martwią się o moją przyszłość ;)

Tym kiepskim żartem rozpocząłem swój pierwszy post na tym forum, formę pytania proszę traktować w sposób żartobliwy niemniej jednak treść jest jak najbardziej poważna - uważam że CS ma bardzo słaby PR i w gruncie rzeczy sam nie mogę odnaleźć tego typu informacji, które bądź co bądź są budujące i mogą zachęcić innych do zajęcia się właśnie CS.

Adam Grzelec - 2008-06-04, 08:03

Warto przejrzeć np. dział ciekawostki: tam wiele okołokognitywnych rozwiązań: interfejsy, demoniczne roboramiona podłączone do mózgu, badania, dzięki którym łatwiej coś będzie wyleczyć, albo psychopatycznego mordercę kanibala złapać. Większość w fazie tworzenia, dopracowywania, testowania, ale taki urok tej nauki. Poza tym: nowe, skuteczne techniki manipulacji ;)

Zresztą wciąż najczęściej odkryć dokonują specjaliści (czy może: specjalistycznym dziedzinom przypisuje się odkrycia), a kognitywistyka działa sobie w tle, wielka, ogromna i pot z niej spływa.

Marek Goliasz - 2008-06-04, 10:36
Temat postu: Osiągnięcia CS w przemyśle
Zgadzam się, że PR kognitywistyki jest wciąż słaby, choć np. Newsweek regularnie publikuje doniesienia z neuromarketingu, nowoczesnych metod komunikacji z komputerem czy neuronauki społecznej itp. Myślę, że warto mówić o kognitywistyce nie tylko jako o połączeniu informatyki, psychologii i filozofii (bo co to połączenie ma znaczyć ?), ale przede wszystkim jako o nowoczesnej nauce o tym jak człowiek myśli, uczy się, podejmuje decyzje itd.

Co do samych osiągnięć, to zapraszam to zaglądania na mojego bloga o zastosowanich kognitywistyki - www.brain.blox.pl , gdzie regularnie staram się umieszczać informacje o tym jak sprzedaje się wiedza kognitywistyczna w wielu dziedzinach, głównie HCI.

Slawomir Wacewicz - 2008-06-04, 12:52

Ja chciałem napisać (ale nie zdążyłem :) ), że zanim do akcji wkroczą kognitywiści, może dwa grosze wtrąci filozof :) . I powie tak: "chociaż <przemysł> jest w cudzysłowie, to jednak narzuca pewien kontekst dyskusji, który może przeszkadzać." A jeśli zdjąć cudzysłów, to okazuje się, że podobny wątek już mamy:

http://www.kognitywistyka...wtopic.php?t=65

Proponuję przenieść dyskusję tam - co Wy na to?

Pozdrawiam