kognitywistyka.net: forum
Umysł - Mózg - Sztuczna Inteligencja

Neuronauki - Zagadka Kryptopirolu

Jacek Podgórski - 2007-11-13, 00:27
Temat postu: Zagadka Kryptopirolu
Jest to mój pierwszy post w tym dziale, mimo że go uważnie sledze to zebrałem odwagę, aby spytać się .

Ostatnio dużo czytam na temat podłoża agresywnych zachowań u ludzi z syndromem antyspołecznego zaburzenia osobowości no i natrafiłem na pewien specyficzny enzym - Kryptopirol - przewijający się często, a nie omawiany ze względu na wątpliwy charakter jego reakcji w układzie nerwowym. To znaczy jest to enzym wchodzący w reakcje z Cynkiem i witamina B6 , przez co kumuluje i nie rozkłada wymienionych związków doprowadzając do zaburzeń pracy m.in. ciała migdałowatego i limbicznego. Moje pytanie czy ktoś może to potwierdzić, a może wie w jakie związki wchodzą Cynk i B6 (negatywne), bo moja intuicja mówi mi, iż jest to dość niezbadana aczkolwiek ciekawa sprawa. Podobnie dzieje sie w przypadku niektórych źle dawkowanych selektywnych inhibitorów MAO, ale one powodują dodatkowo upośledzenie okładu pokarmowego.

Czy ktoś wie jak ugryźć mój problem? widzę w tym wątku mozliwość dyskusji o korzeniach agresji po prostu.

Mikolaj Pawlak - 2007-11-17, 21:50
Temat postu: Re: Zagadka Kryptopirolu
Jacek Podgórski napisał/a:
Kryptopirol - przewijający się często, a nie omawiany ze względu na wątpliwy charakter jego reakcji w układzie nerwowym.

Witam,

Mozesz podac jakies materialy zrodlowe, do ktorych sie odnosisz?

Jacek Podgórski - 2007-12-16, 03:50

Wrócę do tego watku jeszcze w tym tygodniu zmianke o tym zwiazku i korelacji znalazlem w dwóch miejscach a mianowicie jakimś podręczniku na google books o pielęgniarstwie i w niedawno wydanej książce Giannangelo, S.J. pt. "Psychopatologia seryjnego morderstwa", Poznań 2007, Jeżeli P To Q Wydawnictwo.
Mianowicie jest tam krótkie case study SerialKiller phenomena: 4 delikwentów - w tym słynny Arthur Shawcross link . SK, którego case study jest bardzo dokładnie przeprowadzone gdyż jest on jednym z niewielu seryjnych przebadanych tak skrupulatnie - m.in. hipnoza, eeg, rezonans magnetyczny i dokładna biochemia itd. Dzięki tym wynikom doszukano się zaskakujacych faktów dotąd nieuzasadnionych lub nieopisanych.
Gdzieś na dysku mam wzór chemiczny kryptopirolu. Jutro postaram się zeskanować fragment książki Giannagelo i wrzucić do pdf'a - opisujący te zagadnienie i poszukam linku w google books.

Mikolaj Pawlak - 2007-12-26, 15:11

Jacek Podgórski napisał/a:
Jutro postaram się zeskanować fragment książki Giannagelo i wrzucić do pdf'a

no to czekamy...

pozdrawiam swiateczno-noworocznie

Jacek Podgórski - 2008-01-05, 16:35

Wracam do tego wątku Mikołaju i z góry przepraszam. Trochę się opóźniam bo mam mnóstwo terminów, w załączniku spakowany scan książki. Pirole to jednopierścieniowce itp. dowiedziałem sie od biochemika z UMK, np. odmiana porfiryna, więc myślę o nawet zakończeniu tego wątku no chyba. że zmienimy jego charakter na ogolną dyskusję o korelacjach agresywnych zachowań z odpowienimi obszarami w mózgu (stanami patologocnzymi wywołanymi dysfunkcjami lub uszkodzeniami). Tak by mi odpowiadało.

P.S. Ta pieczątka na tytułowej stronie to nic takiego, ja współpracuje jako wolonatriusz z dwoma zakładami.