kognitywistyka.net: forum
Umysł - Mózg - Sztuczna Inteligencja

Kognitywistyka - Komizm a kognitywistyka

Adam Grzelec - 2007-04-06, 18:16
Temat postu: Komizm a kognitywistyka
Pisałem kiedyś pracę na temat teorii komizmu. Oprócz ujęć stricte literaturoznawczych, pojawiały się pewne koncepcje psychologiczno-filozoficzne (Freud, Bergson, Schopenhauer, Kant) wpisane zazwyczaj w (czy też wynikające z) całość poglądów ich autorów.

To, co łączyło prawie wszystkie te koncepcje, to próba wyjaśnienia zjawiska komizmu w kategoriach "niezgodności z typowością". Wyłamywał się, z tego co pamiętam, tylko Freud, twierdząc (w nietypowy dla siebie sposób:)), że komizm jest efektem nagłego uwolnienia tłumionej wcześniej energii seksualnej.

Stąd moje pytanie: czy znacie może jakieś badania z zakresu psychologii poznawczej próbujące rozszyfrować to ciekawe zjawisko? Jak dotąd nie spotkałem się z tego typu próbami, a to co napisałem powyżej sugeruje pewien związek komizmu z koncepcjami schematów poznawczych, więc może ktoś coś takiego próbował robić?

Pozdrawiam.

Slawomir Wacewicz - 2007-04-06, 18:34

Kolegę z UMK interesuje komizm i śmiech w aspekcie ewolucyjno-rozwojowo-teorioumysłowym (tj. jak rozumienie dowcipów rozwija się u dzieci, jak wiąże się ze zdolnością do rozumienia stanów umysłowych innych i jak to wszystko funkcjonuje w kontekście ewolucyjnym).

Poproszę go o pozwolenie na załączenie tu tekstu.

Pozdrawiam

Adam Grzelec - 2007-04-06, 18:49

Będę wdzięczny. Pozdrowienia.
Maria Borkowska - 2007-04-06, 21:11

Mnie najbardziej przekonuje arystotelesowska koncepcja komizmu jako wyniku kontrastowego zestawienia dwóch elementów. Jest to myśl zbliżona do "niezgodności z typowością" o której piszesz. Po zapoznaniu się ze zdaniem filozofa także szukałam przekonujących koncepcji opartych na CS. Naukowcy przeważnie opierają się na teorii humoru jako zjawiska społecznego. Mam jeden dość dobry art na ten temat, jeśli chcesz abym Ci go przesłała- zapraszam na priv.

PS. Polecam "Śmiech. Esej o komizmie" Bergsona.

Adam Grzelec - 2007-04-07, 15:30

Mario: no tak, o Arystotelesie zapomniałem, a wszystkie późniejesz koncepscje są w zasadzie pewnymi modyfikacjami jego poglądów. Wiadomka. Pozdrowienia.
Slawomir Wacewicz - 2007-04-18, 15:29

Namówiłem Tomasza Kozłowskiego na wrzucenie swojego artykułu do działu "Badania".

http://www.kognitywistyka...topic.php?t=124

Przed komentarzami proszę się zapoznać z wytycznymi dla tego działu :) .

http://www.kognitywistyka...wtopic.php?t=57

Pozdrawiam!

Slawomir Wacewicz - 2008-01-03, 03:37

Tutaj drobna ciekawostka z BBC News